Przejdź do treści

Aktualności - Powiat Malborski

Uroczyste obchody 80. urodzin Adama Wnuka

W piątek (3 czerwca) odbyły się uroczyste obchody 80. urodzin Adama Wnuka, byłego dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Malborku. Spotkanie z okazji okrągłej rocznicy zorganizował jubilatowi starosta malborski Mirosław Czapla.

Uroczystość z udziałem między innymi byłych i obecnych dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych podległych powiatowi malborskiemu, samorządowców, bliskich oraz przyjaciół jubilata odbyła się w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku.

Jak zaznaczył na początku starosta, spotkanie jest formą podziękowania dla Adama Wnuka za jego dokonania zawodowe, pracę na rzecz uczniów, ale przede wszystkim za to, jakim był i jest człowiekiem.

– Dostojny Jubilacie, powinienem teraz przystąpić do przedstawienia sylwetki Pana Dyrektora i wymienienia Pana zasług. Wygłaszając laudację do tak znanej i cenionej osoby, nie pokuszę się jednak o to. Gdybym Pana wiedzę, talenty i zasługi chciał spisywać maczkiem na bawolej skórze, nie starczyłoby na niej miejsca – mówił w przemówieniu laudacyjnym starosta Mirosław Czapla. – Nie każdy potrafiłby, tak jak Ty, kierować jednostką organizacyjną, mającą jednocześnie trzy oddalone od siebie znacząco siedziby na terenie miasta: przy ulicy 17 Marca, przy ulicy Sikorskiego i przy ulicy Głównej w Kałdowie.

Starosta przypomniał, że Adam Wnuk przez 16 lat najpierw Zasadniczą Szkołą Zawodową, a następnie Zespołem Szkół Zawodowych – od 1982 do 1998 roku.

– Młodość myśli o przyszłości, dorośli o teraźniejszości, a lata starości kierują nasze słowa ku przeszłości i wspomnieniom. Najmilsze są jednak te wspomnienia, w czasie których jest Pan z nami, jak to właśnie teraz się dzieje – mówił starosta Mirosław Czapla.

Pełną treść laudacji na cześć Adama Wnuka przeczytasz tutaj: Laudacja – Adam Wnuk

Jubilat nie ukrywał wzruszenia podczas swojego przemówienia, w którym podziękował za zorganizowanie spotkania, a gościom za uczestnictwo.

– Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem, nie tylko z tego powodu, że mam was, moi kochani, ale że mam cudowną rodzinę, wnuki, a teraz już prawnuki. Oni mi dają “powera” do dalszego życia – mówił wzruszony Adam Wnuk. – Praca nauczyciela jest cudowną rzeczą, dającą ogromną satysfakcję. Mam wielką satysfakcję, że współpracowaliśmy razem tyle lat. Nauczyciel zawsze powinien być człowiekiem dla swoich uczniów. Warto być człowiekiem dla drugiego człowieka.

Adam Wnuk wspomniał też swoich rodziców: ojca, który w 1942 roku zginął walcząc w partyzantce AK, i mamę, która dwa i pół roku spędziła w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Mówił, że jest dzieckiem wojny i dlatego powtarza, że warto być człowiekiem dla drugiego człowieka.

– Dostałem od was dużo przyjaźni, sympatii, nie wstydziłbym się nawet powiedzieć miłości. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie – dodawał Adam Wnuk.

Fot. Tomasz Sułkowsk

Link do strony Misto Malbork
Tło

Powiat Malborski