Zespół Zamkowy Malbork na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

W grudniu 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Neapolu przyjęto przez aklamację wniosek o wpisanie na Listę UNESCO malborskiego zespołu zamkowego.

W ten sposób zamek Malbork stał się ósmym obiektem z Polski, jaki znalazł się na tej najbardziej prestiżowej liście skarbów naszej cywilizacji.

Z DOKUMENTU KOMITETU UNESCO D.S. ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA Z GRUDNIA 1997 (fragment)

„Zamek Malbork został wpisany na Listę UNESCO zgodnie z Konwencją o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Fakt ten stanowi potwierdzenie wyjątkowej wartości owego zabytku, który zasługuje na ochronę dla dobra całej ludzkości.”

Link do strony Zespołu Zamkowego w Malborku