Z inspiracji trzech największych uczelni Pomorza – Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej – rok 2015 został przez Sejmik Województwa Pomorskiego ogłoszony Rokiem Matematyki na Pomorzu.

Od początku roku zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które miały na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki.

W miniony piątek uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu malborskiego wzięli udział w Podchodach Matematycznych organizowanych na Zamku Malborskim. W podchodach wzięło udział dziesięć trzyosobowych drużyn. Zadaniem drużyn było rozwiązanie zadań matematycznych, które rozmieszczone były w ośmiu punktach kontrolnych oraz jak najszybsze przejście po wyznaczonej trasie, gdzie na blisko 20 hektarowym terenie Zamku Malborskiego było to nie lada wyzwaniem. Na każdym punkcie kontrolnym obecny był nauczyciel, czuwający nad prawidłowym przebiegiem podchodów. O zwycięstwie decydowała suma punktów, na którą składały się punkty za najszybsze przejście trasy oraz punkty za poprawne wykonanie zadań matematycznych. Nic bardziej nie integruje, nie odpręża i nie wzmacnia przyjaźni jak wspólne ognisko, które przygotowaliśmy na zakończenie podchodów, podczas którego nastąpiło wręczenie nagród.

Laureatami I Podchodów Matematycznych została drużyna w składzie: Jakub Czarnecki, Maciej Procyk oraz Oskar Markiewicz.

Gratulujemy!