31 maja br. zakończył się projekt „ International- zdobywamy doświadczenie! w ramach programu Erasmus +. Był on finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej. Kwota pozyskanych przez Powiat Malborski funduszy to 85 940,00 euro.

Projekt powstał dzięki współpracy Powiatu Malborskiego oraz dwóch zagranicznych partnerów: Work Experience- Tellus Limited z Wielkiej Brytanii i Stowarzyszeniem VFBQ z Niemiec. Uczestnikami 2 i 4- tygodniowych staży było 45 uczniów kształcących się w zawodach: technik mechanik, kucharz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych oraz monter-elektronik. Udział w projekcie Erasmus+ to ogromne korzyści, ponieważ fundusze pozyskane przez Powiat Malborski zapewniły uczestnikom wsparcie organizacyjne i pełne przygotowanie do odbycia stażu przed wyjazdem. Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny. Przed wyjazdem na staż uczestnicy wzięli udział w zajęciach z przygotowania pedagogicznego, kulturowego oraz językowego. Przybliżyły im one słownictwo zawodowe, zasady korzystania z komunikacji czy też kulturę kraju w którym odbywali praktyki oraz wiele innych zagadnień, które mogły okazać się przydatne podczas pobytu za granicą i realizacji stażu. Po powrocie uczestnicy wypełnili raporty i przedstawili swoją przygodę z zawodem w postaci prezentacji multimedialnej. Środki pochodzące z projektu pozwoliły na pokrycie kosztów: transferu z Malborka do miejsca realizacji szkolenia, ubezpieczenia podczas trwania stażu, zakwaterowania z wyżywieniem przez cały okres pobytu, transport lokalny podczas codziennych dojazdów do pracy. Środki finansowe pochodzące z projektu pozwoliły na pokrycie kosztów: kieszonkowego dla uczestników na własne wydatki związane z pobytem za granicą, a także na realizację programu kulturowego w czasie wolnym podczas pobytu w Portsmouth, w Wielkiej Brytanii i Bad Freienwalde w Niemczech. Dzięki tym funduszom uczestnicy mobilności zwiedzili atrakcje Londynu, odbyli wycieczkę Oxfordu, gdzie mieli okazję zwiedzić Christ Church College. W Niemczech natomiast zwiedzili Berlin oraz Poczdam. Uczestnicy mogli liczyć na wsparcie koordynatorów projektu w siedzibie partnera: Pani Izabeli Zduniuk z Tellus Eduaction w Wielkiej Brytanii oraz Pani Wioletty Beyer z VFBQ w Niemczech. Podczas stażu uczniowie mogli liczyć również na pomoc rodzin goszczących, natomiast podczas pobytu w Niemczech opiekowali się nimi pracownicy internatu. Ogromnym wsparciem dla uczniów byli także opiekunowie i współpracownicy, w firmach gdzie uczniowie odbywali praktyki. Udział w projekcie pozwolił uczniom zrealizować najważniejsze cele: odbycie 2 i 4- tygodniowych praktyk zawodowych w nowoczesnych przedsiębiorstwach, poznanie standardów obsługi, nowych technologii i kierunków rozwoju przyszłych zawodów, samodzielną realizację zadań w miejscu pracy, poprawę znajomości języka angielskiego lub niemieckiego, zwiększenie kompetencji interpersonalnych i społecznych oraz rozwój zawodowy osobisty i językowy, który jest bardzo ważny na dzisiejszym rynku pracy.