Gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jakie wystąpiły ostatnio na północy Polski spowodowały ogromne straty. Intensywne burze i huragany zniszczyły prywatne domy, infrastrukturę miast i wsi oraz środowisko naturalne.

Podobne anomalie pogodowe zdarzają się na terenie Polski coraz częściej. Oczywiście nie możemy ich uniknąć, ale możemy być na nie lepiej przygotowani. Informowanie ludności o zbliżającym się niebezpieczeństwie jest niezwykle istotne – pozwala zabezpieczyć domy, zgromadzić zapasy wody i żywności a czasami po prostu opuścić zagrożony teren. W przypadku anomalii pogodowych niezwykle istotne jest, aby komunikaty docierały bezpośrednio w rejon zagrożenia, tam gdzie spodziewamy się huraganu lub gradobicia. Komunikaty w mediach lub Internecie dotyczą zwykle całych województw, są nieprecyzyjne i nie uwzględniają dynamiki zmian pogodowych.

Wyjątkiem, jeśli chodzi o jakość i aktualność komunikatów pogodowych, są informacje Stowarzyszenia Polskich Łowców Burz. Stowarzyszenie opracowuje własne, bardzo precyzyjne, ostrzeżenia pogodowe dla zagrożonych obszarów.

System geokomunikatów, może przesłać ostrzeżenie pogodowe do wszystkich odbiorców przebywających na zagrożonym obszarze.  Pozwoliło to dotrzeć w miniony weekend do kilkunastu tysięcy osób i poinformować ich o intensywnych burzach.

System działa na terenie całego kraju i jest bezpłatny dla odbiorców wiadomości. Obsługującą go aplikację można pobrać ze strony https://goo.gl/sASCqL. Dodatkowe informacje można znaleźć na profilach FB Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz https://www.facebook.com/lowcyburz/ oraz aplikacji! Ostrzegator https://www.facebook.com/ostrzegator/.

System geokomunikatów może też zostać wykorzystany do dwustronnej komunikacji pomiędzy władzami miast i gmin, a mieszkańcami. Ci pierwsi mogą informować o sprawach lokalnych, wydarzeniach kulturalnych, utrudnieniach komunikacyjnych, wyłączeniach prądu lub wody oraz innych ważnych sprawach. Informacja dociera do wszystkich użytkowników na zdefiniowanym terenie w ciągu kilku sekund. Z kolei mieszkańcy mają możliwość przesłania informacji bezpośrednio do urzędu. Mogą informować władze o napotkanych utrudnieniach, uszkodzeniach dróg i chodników. Mogą też kontaktować się w przypadku klęsk żywiołowych. Ich zgłoszenia mogą zawierać współrzędne geograficzne miejsca zdarzenia oraz dokumentujące je zdjęcia. Pozwala to pracownikom urzędu podjąć odpowiednie działania.

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62