baner27.jpg

9 maja 2018 roku był dniem wyjątkowym nie tylko dla historii Europy, ale również dla działania naszej szkoły - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 , wszystkich zaroszonych szkół ponadgimnazjalnych z Malborka oraz całej społeczności lokalnej. Wyjątkowość tego dnia dla naszej szkoły związana była z podsumowaniem realizowanego przez szkołę programu „Szkoła –Ambasador Parlamentu Europejskiego” ( EPAS) oraz realizacją projektu w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego „Junior’ (MBOJ) - „Dzień Europy dziedzictwo kulturowe oczami młodych”.

Punktualnie o 9:30 młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Malborka przywitała zaproszonych gości, opiekunów, kolegów i koleżanki z I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Zespołu Szkół Katolickich na placu Kazimierza Jagiellończyka. Po przywitaniu wszystkich przez dyrektora szkoły Jana Stawickiego, oraz zaproszonych gości barwny korowód reprezentantów szkół przebranych w barwy narodowe Hiszpanii, Francji, Niemiec, Grecji oraz słonecznej Italii udał się w kierunku Międzymurza Zachodniego Muzeum Zamkowego. Dla uświetnienia parady, każda ze szkół niosła ze sobą przygotowany wcześniej transparent z rysunkiem przedstawiającym dziedzictwo kulturowe prezentowanego kraju. Dzięki znakomitej pogodzie, wesołym śpiewom i dopisującym wszystkim humorom, atmosfera stała się tak pozytywna, że przykuła uwagę przechodniów i turystów.

Po dotarciu w okolice przepięknej scenerii Zamku Malborskiego, wprowadzeni przez gości, którzy uświetnili uroczystość – Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego, Wicestarostę Powiatu Malborskiego Waldemara Lamkowskiego , Sekretarza Miasta Malbork, Ewę Dąbrowską, Dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, Aleksandrę Kapejewską oraz Inspektor w Wydziale Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Katarzynę Fabiańską – nastąpiła prezentacja krajów. Elementami ocenianymi przez Jury był pokaz mody europejskiej, prezentacja plakatu z wylosowanym zabytkiem dziedzictwa kulturowego, scenka przedstawiająca dany kraj (i tu Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, oceniając występy – od nastrojowych piosenek, poprzez tańce, scenki kabaretowe i melodyjne włoskie konwersacje), a także quiz wiedzy o Unii Europejskiej.

Każda ze szkół zaprezentowała się znakomicie, a puchar zwycięzcy trafił do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Ale nie o rywalizację tu chodziło, dlatego dla wszystkich szkół przygotowane zostały nagrody w formie dyplomów, torby słodyczy, gier europejskich i różnych przydatnych gadżetów. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Europy było wypuszczenie w powietrze niebieskich balonów przy dźwiękach hymnu Unii „Ody do radości”. Po takiej dawce ruchu i emocji wszyscy ze smakiem zjedli tort oraz lody, a następnie z uśmiechami na twarzy i miłymi wspomnieniami powiedzieliśmy sobie „Do widzenia”, „Au revoir  , Auf Wiedersehen“ , „Addio“, „Adios“.

Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką Pań: Katarzyny Adamkowskiej, Joanny Jenczelewskiej, Agnieszki Jeromin oraz Iwony Krauze.

P.S. Zrealizowany projekt znalazł uznanie w Warszawie i szkoła została zaproszona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej do Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM). To wielkie, coroczne święto działań uczniowskich z całej Polski - raz w roku grupy młodzieżowe ze szkół wyróżnionych zjeżdżają na Zamek Królewski w Warszawie, aby pochwalić się swoimi społecznymi sukcesami. Tym razem odbędzie się to 12 czerwca 2018 r.

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62