W dniu 10 lipca 2018 r. – podczas Sesji Rady Powiatu Malborskiego miało miejsce uroczyste wręczenie statuetki „Samorządowiec dwudziestolecia” dla Starosty Malborskiego – Mirosława Czapli.
             Statuetkę taką nadaje Związek Powiatów Polskich, który jest ogólnopolskim stowarzyszeniem powiatów, mającym za zadanie obronę ich wspólnych interesów. ZPP skupia obecnie 315 powiatów i miast na prawach powiatów. Prezesem największej organizacji tego typu w Polsce jest starosta bocheński, Ludwik Węgrzyn a w imieniu Zarządu stowarzyszenia wyróżnienie dla Starosty Malborskiego wręczył członek Zarządu – pan Franciszek Koszowski, starosta świecki.

Mirosław Czapla za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej otrzymał w 2010 roku Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, posiada również szereg odznaczeń resortowych m. in. Złoty Medal za zasługi dla Straży Pożarnej, Srebrny Medal za zasługi dla Policji, Medal II Stopnia za zasługi dla PCK. Mirosław Czapla jest również Samorządowcem Dziesięciolecia.
               W województwie pomorskim, statuetką „Samorządowiec dwudziestolecia” uhonorowano dwie osoby.