W miniony piątek 11 stycznia 2019 roku po raz czwarty w malborskim Ośrodku imienia prof. Marii Grzegorzewskiej spotkali się przy kolędzie i pastorałkach wychowankowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy z placówek dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na wspólne kolędowanie przyjechali mali artyści z kilku powiatów naszego województwa i gościnnie z Elbląga – z SOSW Nr 1. Do Malborka zawitali wychowankowie ze Starogardu Gdańskiego, z Tczewa, Kołozębia i Uśnic oraz z Nowego Dworu Gdańskiego. Przyjechali podopieczni Fundacji „Wróć” z ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego z Lasowic Wielkich. Nie zabrakło gospodarzy – SOSW im. Marii Grzegorzewskiej i Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

– To dla nas dzień szczególny, gdzie możemy wymienić się doświadczeniami swojej pracy z naszymi podopiecznymi. To dzień integracji, przyjaźni, miłości , bo przy kolędzie i pastorałkach wracamy do klimatu niedawnych świąt Bożego Narodzenia. Nasz przegląd to także okazja do prezentacji dorobku nauczycieli, talentów i dzielenia się owocami miłości jaką darzą naszych podopiecznych rodzice i grono pedagogiczne – wspomina Małgorzata Bychawska dyrektor SOSW w Malborku.

W podziękowaniu gościom i uczestnikom przeglądu wystąpił chór gospodarzy złożony z rodziców, nauczycieli, wychowawców i podopiecznych. Zaprezentował utwory o cechach chorału pastoralnego, przygotowane na tę okazję przez nauczycielkę muzyki Lucynę Banaszewską.

To był dzień niezapomnianych wzruszeń; autentycznej radości i przyjaźni– dało się słyszeć w kuluarach. Na zakończenie w kręgu – z uśmiechem na ustach i w uścisku dłoni, uczestnicy Festiwalu przeżywali jeszcze raz Boże Narodzenie, o którym Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swego brata i wyciągniesz do niego rękę - jest Boże Narodzenie”.(...)

Fot. Janusz Guziak SOSW Malbork