Seminarium Instytutu Badań Edukacyjnych w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku i Instytut Badań Edukacyjnych - w ramach Projektu UE , zorganizowali konferencję dla dyrektorów szkół i doradców zawodowych powiatu malborskiego.

31 stycznia 2019 roku w Centrum Konferencyjnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 odbyło się szkolenie w zakresie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który pozwala opisać, uporządkować i zebrać w jednym miejscu różne kwalifikacje – w powszechnym rejestrze. Dzięki temu systemowi można potwierdzić swoje kompetencje zawodowe i umiejętności na polskim i zagranicznym rynku pracy. Prace nad podobnymi rozwiązaniami prowadzi aktualnie 150 krajów na świecie. W pracach konferencji wziął udział Wicestarosta Malborski Waldemar Lamkowski.

W toku warsztatów i prezentacji nauczyciele i dyrektorzy poznawali elementy systemu, który pozwala na znalezienie właściwego pracownika. Przy tej okazji wskazano na aktualne potrzeby rynku pracy w pomorskim i w powiecie malborskim. Najbardziej deficytowe w naszym województwie są zawody budowlane, transport i spedycja; gastronomia i zakwaterowanie oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Wśród zawodów budowlanych poszukiwani są elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy oraz robotnicy budowlani i spawacze. W transporcie potrzeba kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. W Podregionie Starogardzkim, do którego należy powiat malborski - brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych, blacharzy i dekarzy budowlanych oraz pracowników socjalnych.