baner36.jpg

Podopieczni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku będą mogli wkrótce zamieszkać w mieszkaniu chronionym. To forma pomocy osobom pełnoletnim opuszczającym pieczę zastępczą, dzięki której będą mogły nauczyć się samodzielności i przygotować się do nowej sytuacji życiowej.

Mieszkanie chronione będzie kolejnym systemowym narzędziem, które wspomoże pracę i skuteczność pomocy świadczonej przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku. Z tej formy wsparcia skorzystają osoby opuszczające pieczę zastępczą - rodzinną lub instytucjonalną - ale z różnych powodów nie mogą wrócić do środowiska związanego z rodziną biologiczną lub nie mają możliwości rozpoczęcia od razu życia „na swoim”.

- Z mieszkania chronionego będą mogli skorzystać nasi podopieczni w wieku 18-25 lat, którzy się uczą, pracują, ale potrzebują jeszcze okresu, by nauczyć się samodzielności i gospodarowania - wyjaśnia Wioletta Jachim, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku. - Nie będzie to pobyt długotrwały. Osoby potrzebujące takiego wsparcia będą mogły zamieszkać w nim przez rok, maksymalnie dwa lata, do czasu, aż będą w stanie stanąć na własnych nogach.

Mieszkanie chronione jest własnością Starostwa Powiatowego i wcześniej było wykorzystywane przez Rodzinny Dom Dziecka. Teraz trwają w nim ostatnie prace remontowe, które pozwolą na wprowadzenie się nowych osób.

- Prace remontowe są gruntowne, łącznie z wymianą podłóg, drzwi wewnętrznych, remontem łazienek, kuchni. Mieszkanie będzie w pełni wyposażone. Zakupione zostaną nowe meble oraz sprzęt do pokoi i kuchni - mówi Wioletta Jachim. - To mieszkanie składające się z sześciu pokoi, trzech łazienek, kuchni z aneksem oraz salonu. Nasi podopieczni nie będą tam przebywać bez nadzoru. Odwiedzać ich będzie codziennie opiekun, który będzie służył im radą oraz pomagał w podejmowaniu decyzji, jakie czekają ich później, żyjąc już samodzielnie. Jako kierownik PCPR dziękuję staroście, członkom Zarządu Powiatu za przychylność, zrozumienie i wsparcie w tworzeniu mieszkania chronionego.

W jednym czasie w mieszkaniu chronionym znajdzie swój kąt maksymalnie sześć osób. Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadzili diagnozę, która wykazała, że w najbliższym czasie zamieszkać w nim mogą trzy, cztery osoby, które wkrótce opuszczą pieczę zastępczą.

- Decyzja o stworzeniu mieszkania chronionego nie była trudna - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak ciężko jest usamodzielnić się osobom, które opuszczają pieczę zastępczą i nie mogą, a nawet nie powinny wracać do swojego dawnego środowiska. Możliwość zamieszkania w mieszkaniu chronionym da młodym ludziom dodatkowy czas potrzebny do usamodzielnienia się i rozpoczęcia życia na własny rachunek.

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62