Nauczyciele, wychowawcy przy wsparciu rodziców Ośrodka Szkolno-Wychowawczego imienia Marii Grzegorzewskiej w Malborku przygotowali pierwszą edycję „Wytwórni Talentów’. To Międzywojewódzki Konkurs Talentów, do którego zaproszono placówki uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z pomorskiego i elbląskiego.

5 kwietnia 2019 roku do Malborka przyjechali wychowankowie z ośrodków w Tczewie, Elblągu, z Nowego Dworu Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego; z pobliskich Uśnic i Barcic oraz Lasowic Wielkich. W gronie wykonawców znaleźli się także wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego imienia Tadeusza Kościuszki w Malborku.
Spotkanie młodych artystów i ich opiekunów było także okazją do wymiany doświadczeń i integracji placówek. Trudne było zadanie dla komisji konkursowej – Jacek Suchański, Henryka Kropidłowska i Agnieszka Daniłów. Wykonawcy przedstawili siebie jak najlepiej prezentując różnorodne formy artystycznego wyrazu - od tańca hip – hop, poezję i dramat czy występy solistów i plastyczne prace. To owoc trudnej pracy wychowawców i opiekunów. Pierwsza Nagroda i Grand Prix Konkursu przypadła Zespołowi Hit 21 SOSW Nr 1 w Elblągu. Były dwa drugie miejsca – zajęli je Jakub Rosiek z MOW w Malborku i Patryk Graff z SOSW w Nowym Dworze Gdańskim. Reprezentacja z Ośrodka w Kołozębiu k/Prabut - zajęła III miejsce.
Pielęgnowanie talentu to zadanie wymagające nie tylko kunsztu pedagogicznego, ale i pasji, miłości, cierpliwości, motywacji wychowanka, nauczyciela i często rodziców. „Wytwórnia Talentów” to okazja na prezentację swojego dorobku, ale i czas na wdzięczność za trud – radość i uśmiech dziecka to symboliczne „dziękuję” za wspieranie go w harmonijnym rozwoju. Spotkanie ze sztuką w każdym wymiarze to wzbogacenie świata dziecka i metoda w rewalidacji, rehabilitacji czy w procesie resocjalizacji. Dziękujemy wszystkie za zaangażowanie i mądry pomysł na szkołę otwartą i serdeczną. Jak wspomina Małgorzata Bychawska – dyrektor Ośrodka Marii Grzegorzewskiej - to tylko dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców i Przyjaciół Ośrodka każda grupa wykonawców otrzymała nagrody. W śród sponsorów Konkursu są: Firma Leier Polska S.A. i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Remal” z Malborka; Mariusz Kaźmierczak – Dyrektor Cukrowni Malbork; Katarzyna Jońca - Kwiaciarnia Autorska w Malborku; Piotr Jaskólski - prezes Nyborg Mawent S.A. w Malborku; Halina Wieczorek oraz Państwo Magdalena i Dariusz Mędrzyccy z firmy PHU Domek w Malborku; Marzena Świerszcz i Piotr Bożek z Fabryki Okien PCV „Forest” w Malborku; Joanna Mroczek- Jałowska z Centrum Papierniczego Barometr w Malborku i Malborski Bank PKO S.A. Podziękowania organizatorom, wykonawcom i ich opiekunom oraz sponsorom Konkursu w imieniu Starosty Malborskiego przekazał Dyrektor Wydziału Edukacji Stanisław Sumowski.

(Fot. Janusz Guziak SOSW M-k)