baner32.jpg

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 rozpoczęli kursy nadające im dodatkowe kwalifikacje i jednocześnie nowe umiejętności. Miesiąc maj będzie obfitował w szereg szkoleń , które są możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” realizowanego w ramach RPO WP na lata 2014–2020. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w następujących kursach:


• barman –barista,
• kuchnia molekularna,
• carving,
• kelner,
• manager gastronomii.

W minionym tygodniu rozpoczęły się między innymi:

Kurs Barista to połączenie zajęć praktycznych z teoretyczną nauką o kawie, jej gatunkach, sposobach rozróżniania, parzenia i profesjonalnym sprzęcie. Przekazuje wiedzę
i przygotowanie do pracy w kawiarni. Jest też podstawą do dalszego rozwoju i startu
w zawodach. Uczniowie otrzymają dawkę zaawansowanej wiedzy i umiejętności oraz poznają metody zbioru i obróbki owoców kawowca, proces palenia oraz sposoby parzenia kawy, aby dobrze zrozumieć smaki, a następnie przyczyny, jakie mają wpływ na ich odczuwanie. Dzięki tej wiedzy można szczegółowo kontrolować każdy etap przygotowania czarnego napoju,
co przekłada się na najwyższą jakość i powtarzalność produktu oraz zadowolenie klientów. Wiedza ta umożliwia edukowanie konsumentów, a co za tym idzie, większe zainteresowanie miejscem, w którym serwuje się wspaniałą kawę.
Kurs barmański natomiast pozwala zdobyć i opanować wiedzę oraz umiejętności potrzebne do pracy za barem. Program kursu podzielony jest na dwie części.
Pierwsza z nich to szkolenie teoretyczne zawierające tematykę klasyfikacji alkoholi wraz
z degustacją, naukę przygotowywania z nich drinków oraz napoi mieszanych.
Część praktyczna składa się z ćwiczeń pozwalających opanować technologię przygotowania napojów mieszanych, elementy obsługi klienta, elementy sprzedaży, podstawy flair oraz organizację pracy za barem.
Kuchnia molekularna oparta jest przede wszystkim na bazie produktów naturalnych. Jest to kuchnia magiczna, w której po zastosowaniu odpowiednich, naturalnych składników powstaje kawior z marchewki, lody ogórkowe, sorbet z Martini, sok owocowy w postaci kapsułki, miętowy herbaciany makaron, itd.
Samo określenie “molekularna” pochodzi od słowa molekuły, czyli rozbijanie na cząsteczki. I tak np. molekularny sos – czy to owocowy, warzywny czy pieczeniowy, podajemy w postaci pianki. To tylko przykład. Na tym właśnie polega magia kuchni molekularnej, a eksperymentowanie z nią nie sięga granic. Jest to nowość w polskiej gastronomii. Kuchnia molekularna opiera się wyłącznie na naturalnych produktach. Gotujemy, smażymy bez oleju, bez tłuszczu.

Starostwo Powiatowe w Malborku

Plac Słowiański 17, 82-200 Malbork, tel. 55 646 04 00, fax 55 272 34 62