11 maja 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku uczestniczyli w pardzie z okazji Dnia Europy w Warszawie. Zaproszenie otrzymali z Fundacji Schumana po marcowych warsztatach. Parada odbyła się pod hasłem „Wybieramy Europę”.

Jak informują uczniowie „Punktualnie w samo południe rozpoczęła się oficjalna część parady – wystąpienia osób zaangażowanych w jej organizację i uczestników, wspólne odśpiewanie Hymnu Polski oraz „Ody do radości”, a następnie przemarsz ulicami Warszawy z flagami Polski i Unii Europejskiej, których kolory pięknie prezentowały się w pełnym słońcu. Organizatorzy podkreślali również, że wydarzenie nie jest związane z żadną z partii politycznych, a jego celem jest upowszechnienie idei i wartości europejskich.

Po Paradzie Schumana, korzystając z możliwości pobytu w Warszawie, udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach, na których pełni skupienia i szacunku odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków, znanych z kart historii, książek czy telewizji. Każdy z nas miał okazję do chwili wyciszenia oraz zadumy nad przemijaniem.”

„Mogliśmy zapoznać się z działaniem różnorodnych instytucji europejskich, między innymi z:

• Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego;
  • Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce;
  • Erasmus Student Network Szkoły Głównej Handlowej;
  • Etnoligą;
  • Forum Ruchu Europejskiego;
  • Frontem Europejskim;
  • Europe Direct Warszawa
  • Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
  • Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji;
  • Klubami Europejskimi z Warszawy i Radomska;
  • Fundacją Instytut im. Władysława Bartoszewskiego;
  • Młodymi Europejskimi Federalistami;
  • Forum Młodych Dyplomatów.

„Każdy odnalazł coś dla siebie w Warszawie i jedyne, czego żałowaliśmy to... upływającego czasu i tego, że w piękny, wiosenny, ciepły dzień, w promieniach zachodzącego słońca musimy pożegnać różnorodną Warszawę. Ale spokojnie – za rok też wrócimy wspólnie świętować Dzień Europy! Opiekę nad uczniami oraz organizacją wyjazdu sprawowały: p. Agnieszka Jeromin, p. Iwona Krauze oraz p. Katarzyna Matejuk.”

Na podstawie informacji ZSP nr 3 w Malborku.