Z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w dniu 11 maja 2019 r. odbył się festyn, w którym Powiat Malborski uczestniczył jako współorganizator.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ogrodach Muzeum Miasta Malborka, przy ulicy Kościuszki. Na mieszkańców Malborka wraz z dziećmi czekało wiele atrakcji, między innymi różnorodne gry i zabawy oraz zajęcia edukacyjne dotyczące funduszy unijnych. Festyn został zorganizowany wspólnie przez wiele instytucji miejskich i powiatowych.

Na przestrzeni lat członkostwa w Unii Europejskiej Powiat Malborski aktywnie korzysta z oferowanego wsparcia w celu rozwoju i modernizacji infrastruktury oraz inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców oraz jakość edukacji szkolnej. Fundusze wykorzystywane były również w obszarze budowy lub rozbudowy infrastruktury, zdrowia, edukacji i pomocy społecznej. W ramach środków finansowych pozyskanych przez Powiat uczniowie malborskich szkół ponadgimnazjalnych mają możliwość skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach projektów: kursów i szkoleń, staży zawodowych oraz warsztatów
z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego. Dzięki dostępności powyższych zajęć uczniowie uzyskują lepsze efekty kształcenia, podnosząc tym samym kompetencje i kwalifikacje zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Powyższe formy wsparcia zwiększają szansę powodzenia zawodowego, dając tym samym solidną podstawę do dalszego rozwoju.