Po raz 26. rozpoczął się dzisiaj (15 maja 2019 roku) dwudniowe Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego. Organizatorem jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy imienia Janusza Korczaka w Kwidzynie. Tegoroczny przegląd teatralny jest pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Jak wspomina dyrektor MOW Anna Jankowska – życiowego warsztatu aktorskiego uczymy się od najbliższych, wychowawców i otoczenia, w którym przebywamy. Organizatorzy życzą uczestnikom Forum nie tylko odgrywania najlepszych ról na scenie teatru, ale przede wszystkim przygody ze sztuką. Forum poprowadzili Michał Jaszczakowych – pamiętamy go z programu TVP 2 „Od przedszkola do Opola” i Marian Pietrusiak – pomysłodawca Forum, emerytowany dzisiaj dyrektor MOW z Kwidzyna. Towarzyszyli im Monika Lipińska i Agnieszka Supron.

Prezentacja dorobków uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i podopiecznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych to wysiłek nauczycieli i rodziców, aby przygotować scenografię i stroje swoim podopiecznym. To żmudna praca wychowawcza, która pozwala na rewalidację przez sztukę i teatr, muzykę i arteterapię.

W tegorocznym Forum wzięło udział 15 grup teatralnych z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko - mazurskiego. Do Kwidzyna przyjechali podopieczni ośrodków szkolno - wychowawczych i rewalidacyjno - wychowawczych z Bydgoszczy, z Ośrodka imienia Krystyna Jankowskiej z Uśnic, Braniewa, Szymanowa, Okrągłej Łąki, Prabut oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerninie i Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Gdańsku, a także MOW w Kruszwicy. Obecne były też placówki z Kwidzyna. Swoimi występami umilał czas Zespół Mażoretek działający przy Kwidzyńskim Centrum Kultury prowadzony przez Ewelinę Szwedowską. W pierwszym dniu Forum pobiła publiczność grupa teatralna wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem z Malborka. Przygotowała przedstawienie teatralne „Trzy małe świnki”. Reżyseria i scenografia są autorstwa Katarzyny Plutowskiej – Kapusty i Barbary Sidor. Kostiumy dla dzieci przygotowały autorki scenografii i reżyserii z udziałem Cecylii Zdończyk. Malborską młodzież wspierali na widowni Róża Zarańska – Banasik i Stanisław Sumowski. Po południu swój spektakl przedstawili chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego imienia Tadeusza Kościuszki w Malborku pt. „Nic się nie stało” autorstwa Marty Neubauer. Z autorką przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Stankiewicz, a scenografię przygotował Leszek Giza.