Kuratorium Oświaty w Gdańsku przygotowało cykl szkoleń dla dyrektorów szkół i placówek w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Omawiano także zasady współpracy z mediami w sytuacji kryzysowej z udziałem uczniów.

21 maja 2017 roku (wtorek) w Starogardzkim Centrum Kultury spotkali się dyrektorzy i nauczyciele z powiatu starogardzkiego i powiatów ościennych – kwidzyńskiego, tczewskiego, malborskiego, człuchowskiego czy chojnickiego i kościerskiego. W szkoleniu wzięli także udział dyrektorzy szkół i placówek( I i II LO, ZS nr 4, MOW, SOSW ) , dla których organem prowadzącym jest Powiat Malborski z dyrektorem Wydziału Edukacji Starostwa.

Wizytatorzy z Delegatury KO w Słupsku przedstawili uwarunkowania prawne i procedury jakie należy podjąć w różnych sytuacjach zagrożenia w szkole w nawiązaniu do ostatnich wydarzeń w czasie organizacji egzaminów maturalnych. Jak mają się zachować nauczyciele w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, kradzieży, pobicia, molestowania czy pojawienia się substancji odurzających lub narkotyków. Bądź przemocy w rodzinie. Wiele uwagi poświęcono sytuacji próby samobójczej czy samookaleczeniom.

W przyjaznej atmosferze - o współpracy z mediami i Policją, problematykę przedstawiła Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i policjantki z Wydziału Prewencji KWP. Policja jest otwarta na każdą współpracę i pomoc szkole, nauczycielom uczniom i ich rodzicom. Ma przygotowane programy profilaktyczne, które wspierają pracę wychowawczą szkoły.

Radca prawny KO przedstawił zagadnienia dotyczące udostępniania informacji publicznej przez dyrektora szkoły. Kolejne szkolenie odbędzie się 23 maja br. w Bytowie.