W sali konferencyjnej Rady Powiatu Malborskiego w dniu 30 maja 2019 roku odbyło się podsumowanie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci "Bezpiecznie na wsi". Konkurs w tym roku jest pod hasłem: "Maszyna pracuje a dziecko obserwuje". Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W skali kraju wpłynęło 50 tys. Projektów plastycznych - informuje organizator konkursu Jarosław Kondys kierownik KRUS w Malborku. Na eliminacje rejonowe wpłynęło ponad 150 prac dzieci i młodzieży ze szkól podstawowych powiatu malborskiego i nowodworskiego. Dziękując organizatorom za przygotowanie konkursu, które ma walory edukacyjne i profilaktyczne Waldemar Lamkowski Wicestarosta Malborski - zwrócił uwagę na istotę bezpieczeństwa w czasie prac polowych w okresie letnim i w codziennym życiu gospodarstwa rolnego. Dziękował za udział i wsparcie rodziców w przygotowaniu prac. Podziękował także nauczycielom i dyrektorom szkół, które przystąpiły do konkursu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów Malborka, ze Starego Pola, Nowego Stawu, Lichnów, Nowego Dworu Gdańskiego ze Starostą Nowodworskim Jackiem Grossem.

Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Skwara w grupie wiekowej klas IV-VIII, uczennica Szkoły Podstawowej imienia Edyty Czoskówny w Szymankowie - gmina Lichnowy. Jej praca pojedzie do Warszawy na eliminacje ogólnopolskie.