Niezmiernie miło jest nam poinformować o pierwszym w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym wolontariuszu, który ma możliwość uczestnictwa w projekcie w ramach Erasmus + w Portugalii.

Projekt skierowany jest do młodych ludzi z całej Europy, którzy chcą zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy , a jednocześnie przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenia poznać interesujących ludzi , ich język i kulturę . Celem projektu jest wspólne działanie na rzecz lokalnej społeczności – przygotowanie i renowacja ogrodu, który zostanie zaprezentowany mieszkańcom i turystom w czasie odbywającego się corocznie w czerwcu Festiwalu Wody. Poza pracą wolontariusze mają poznawać siebie, kulturę, potrawy i zwyczaje swoich krajów. Każdego dnia będą uczyli się także podstaw języka portugalskiego.

13. maja wychowanek naszego Ośrodka – Oskar, w towarzystwie dwóch sympatycznych dziewcząt z Kwidzyna wyruszył w podróż do słonecznej Portugalii. Docelowym miejscem było urocze miasteczko Castello de Vide na wschodzie Portugalii, tuż przy granicy z Hiszpanią. Cała trójka była bardzo podekscytowana lotem – a widok lotniska w Monachium gdzie mieli przesiadkę – był już przygodą samą w sobie.

W samolocie lecącym do Lizbony spotkała się cała międzynarodowa grupa wolontariuszy - – dwie Włoszki , troje Austriaków – no i trójka Polaków. Po długiej podróży, o 3 nad ranem cała grupa dotarła do miejsca zamieszkania. Od tej pory , przez cztery tygodnie będą wspólnie mieszkać , pracować, gotować- uczyć współmieszkańców przyrządzania potraw swoich krajów, bawić się i zwiedzać.

Podczas dwóch pierwszych dni pobytu odbyły się warsztaty integracyjne prowadzone przez supervisorów – Leo z Austrii i Altino z Portugalii. W trakcie świetnej zabawy uczestnicy poznawali siebie, uczyli się podstawowych zwrotów w swoich językach , zwiedzali miasto. Bardzo miłą niespodzianką było zaproszenie do ratusza i spotkanie z Burmistrzem. Zarówno pan burmistrz jak i mieszkańcy miasteczka odnieśli się do wolontariuszy z wielką sympatią i życzliwością, gdyż jest to pierwszy tego typu projekt w Castello de Vide.

W otoczeniu tak miłych ludzi i przepięknych widoków 4 tygodnie będą na pewno niesamowitym czasem dla całej grupy.
Całość relacji spisała Justyna Piłat – wicedyrektor MOW, która miała przyjemność towarzyszyć Oskarowi w dwóch pierwszych dniach pobytu w Castello de Vide.