Na zaproszenie Starosty Malborskiego Mirosława Czapli w Malborku i na Pomorzu gościła wspólnota z Berdiańska na Ukrainie. Rodzice i dzieci oraz młodzież z parafii rzymsko-katolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Mari Panny mogli na chwilę zapomnieć o niepokojach i troskach związanych z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Mieszkają 80 km od obszaru objętym działaniami wojennymi, gdzie każdego dnia giną Ukraińcy za swoją niepodległość i Ojczyznę.

Kiedy proboszcz Zbigniew Kozłowski – Malborczyk, zwrócił się o wsparcie, otrzymał pomoc od Starostwa, pracowników i Radnych Powiatu Malborskiego. Dzięki staraniom ludziom dobrej woli i instytucji udało się przyjechać do Polski 16 osobowej grupie – 4 rodziców i 12 dzieci w wieku od 7 do 16 lat.

– To dla wielu z nich podróż zapewne życia i dla wszystkich wielki dar miłości i przyjaźni ze strony Malborczyków. Jestem wdzięczny za okazaną troskę, pomoc i wsparcie Panu Staroście i jego pracownikom. Dzięki ich szczodrości serca mogliśmy zobaczyć Gdańsk i katedrę w Oliwie, posłuchać koncertu organowego. Byliśmy w Pelplinie, gdzie mogliśmy zobaczyć Biblię Gutenberga, muzeum i część zespołu klasztornego. Odwiedziliśmy przyjacielskie „Radio Głos”, gdzie nagraliśmy audycję o Berdiańsku. Stąd pojechaliśmy na dwudniowy biwak do OO. Werbistów w Ocyplu na „Wakacje z Misjami”. Mieliśmy okazję odwiedzić Frombork i Szymbark z zaprzyjaźnionymi wychowankami Domu Dziecka w Malborku. Poznaliśmy szkołę katolicką im. Jana Pawła II w Malborku uczestnicząc w przygotowanych specjalnie dla nas zajęciach z robotyki i geografii. Dzięki szczodrości serca Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie Alfreda Porte’a mogliśmy poznać nie tylko szkołę, ale przejechać się bryczką po gospodarstwie i konikami na szkolnym parkurze.

Dzięki wsparciu Pani Prezes PWiK Krystyny Babireckiej w Malborku mogliśmy odwiedzić sanktuarium w Gietrzwałdzie. Niezapomnianym przeżyciem było dla nas także spotkanie w Starostwie z władzami Powiatu - z Panem Waldemarem Lamkowskim wicestarostą, który wcześniej oprowadzał nas po zamku malborskim. Byliśmy z wizytą w Elblągu u księdza Biskupa Diecezjalnego dr. Jacka Jezierskiego. Zobaczyliśmy pięknie odbudowana starówkę miasta. Pozostanie w naszych sercach niezatarty ślad dobroci wielu Ludzi, którzy pomogli nam poznać kulturę polską, piękną Ziemię Malborską, Pomorze i część Warmii. Jedliśmy pyszne lody w lodziarni „Karolinka” Pana Bogdana. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do pięknych wakacji i szczególnej pielgrzymki do Polski – wspomina ks. Zbigniew Kozłowski.