W Teatrze Muzycznym imienia Danuty Baduszkowej w Gdyni odbyły się obrady VIII Forum Pomorskiej Edukacji w dniu 11 października 2019 roku. Wybrano też - po raz czwarty, Nauczyciela Pomorza 2019 roku. Honorowy tytuł i nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymał Robert Maciej Cyrta – nauczyciel historii, religii i wiedzy o teatrze z XX Liceum Ogólnokształcącego imienia Zbigniewa Herberta w Gdańsku. Wyróżnienie otrzymała nauczycielka języka angielskiego Sylwia Anna Kaszuba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miłoradzu. Nagrodę specjalną dla nauczyciela zawodu ufundowała Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Otrzymał ją Gabriel Wołosiewicz z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Nagrodę wręczył wiceprezes Izby – Jarosław Filipczak.

W obradach Forum i uroczystości finału konkursu Nauczyciela Pomorza 2019 wzięła udział młodzież z Malborka – uczniowie I i II LO oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 wraz ze swoimi nauczycielami. Obecna była Hanna Lalak – dyrektor ILO imienia Henryka Sienkiewicza w Malborku, dyrektor Jan Stawicki z ZSP nr 3 oraz dyrektor wydziału edukacji malborskiego starostwa.

Młodzież miała okazję wysłuchać wystąpienia prof. Aleksandra Halla, który podzielił się swoimi refleksjami „Między rokiem 1989 a 2019 – czego powinna uczyć historia? . Swoją prezentację przedstawił także prof. Cezary Obracht-Prondzyński – „Wyzwania dla edukacji”. Marszałek Mieczysław Struk podsumował „Rok 2019 Rokiem Wolności i Solidarności”. Dyrektor departamentu edukacji sportu Adam Krawiec przedstawił dorobek Pomorskiej Samorządowej Debaty Edukacyjnej.

Zaprezentowano także dobre praktyki edukacyjne w Roku Wolności i Solidarności, którymi podzieliła się Sylwia Owsińska ze szkoły podstawowej w Sztutowie oraz młodzież z Pomorza. Wydarzeniem towarzyszącym Forum był musical Teatru Muzycznego w Gdyni „Wiedźmin”.