W ramach projektu pn. „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie malborskim poprzez przeprowadzenie robót budowlanych i zakup wyposażenia w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku” przygotowanego przez Powiat Malborski zrealizowano pierwszą część oddając nowoczesne pracownie dla przyszłych informatyków i programistów oraz pracowni specjalistycznych i laboratorium języków obcych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020. Wartość nowej inwestycji to ponad milion złotych.

W dniu 17 października odbyła się II edycja Europejskiego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. Była to okazja do oficjalnego otwarcia nowych pracowni – w tym nauki języka angielskiego z udziałem wicestarosty Waldemara Lamkowskiego. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są nowoczesne pracownie nauki zawodu w branżach turystycznej, środków transportu, programowania i nowoczesnych technik informatycznych.

Przy tej okazji uczniowie technikum mieli okazję zaprezentować swoim młodszym kolegom z klas VII i VIII szkół podstawowych Malborka i gmin ościennych dorobek praktycznej nauki zawodów związanych z obsługą hotelarską, gastronomią i nowoczesnych usług w zakresie transportu towarów - na stażach w krajach Unii Europejskiej. Ta szczególna promocja kształcenia zawodowego i szkoły w przyjaznej atmosferze stała się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i wychowawczym.

W swoim wystąpieniu Waldemar Lamkowski – wicestarosta malborski, zwrócił uwagę na istotę wyboru przyszłego kształcenia i zawodu przez młodzież szkół podstawowych w odniesieniu do potrzeb rynku pracy. „Warto się zastanowić nad swoimi talentami i wybrać drogę edukacyjną nie pod wpływem koleżanki czy kolegi, ale pod kątem rozwoju kariery, a kierunki zawodowe dają wielkie perspektywy”– dodaje wicestarosta. Jarosław Filipczak wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza opowiedział młodym „Jak osiągnąć sukces zawodowy|” - odnosząc się do swoich doświadczeń. „Koncepcję tożsamości zawodowej – wybierz swój model działania i realizuj cele” – to temat wystąpienia Kamili Wodnickiej – powiatowej konsultantki i doradcy zawodowego.