26 września 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Malborku odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2019”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie, a partnerami urzędy gmin i starostwa powiatowe.

Pan Waldemar Lamkowski Wicestarosta Powiatu Malborskiego przywitał zaproszonych gości oraz pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu.

Konkurs ma na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i wspólnego działania społeczności wiejskiej. Wpływa się na poprawę estetyki i stanu środowiska pomorskich wsi i zagród, których mieszkańcy wykazują się gospodarnością oraz działaniami na rzecz ochrony i pielęgnacji dziedzictwa kulturowego i kształtowania krajobrazu naturalnego.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

• „Zagroda” (w konkursie mogą brać udział zagrody rolnicze, tj. siedliska czynnych gospodarstw rolnych, będące miejscem zamieszkania oraz pracy rolnika i jego rodziny, w tym gospodarstwa rolne prowadzące dodatkowo działalność agroturystyczną)
  • „Wieś” (w konkursie nie mogą brać udziału wsie, w których znajduje się siedziba gminy).

Konkurs rozstrzygany jest w trzech etapach:

• gminnym,
  • powiatowym,
  • wojewódzkim.

Gmina Malbork, Gmina Nowy Staw, Gmina Stare Pole, Gmina Miłoradz zgłosiły zwycięzców etapu gminnego konkursu do etapu powiatowego:

posesje zgłoszone w kategorii „Zagroda”:

• Pani Elżbieta Wołos z Kamienicy, gmina Malbork;
  • Pan Arkadiusz Ogórek z Myszewa, gmina Nowy Staw;
  • Pani Zofia Trawińska z Królewa, gmina Stare Pole.

wsie zgłoszone w kategorii „Wieś”:

• Wieś Lasowice Wielkie, gmina Malbork - Sołtys Pan Jerzy Kondys;
  • Wieś Brzózki, gmina Nowy Staw - Sołtys Pan Bogdan Kwiatkowski;
  • Wieś Krzyżanowo, gmina Stare Pole - Sołtys Pani Izabela Łapacz;
  • Wieś Gnojewo, gmina Miłoradz - Sołtys Pani Kamila Stachowicz.

W dniu 2 lipca 2019 r. powiatowa komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 22/2019 Starosty Powiatu Malborskiego z dnia 26.06.2019 r., w której skład weszli: przedstawiciel Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu - Oddział w Starym Polu Pani Alina Ciesielska oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Malborku Pani Anna Kubera-Sobczak oraz Pani Beata Zakrzewska dokonała oceny zagród oraz wsi zgłoszonych przez komisje szczebla gminnego.

Zwycięzcami etapu powiatowego, których wytypowano do szczebla wojewódzkiego są:
w kategorii „Zagroda”
Zagroda Pani Zofii Trawińskiej z Królewa, gmina Stare Pole,
w kategorii „Wieś”
Wieś Gnojewo, Sołtys Pani Kamila Stachowicz, gmina Miłoradz.

Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy etapu powiatowego konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2019”.

Na zdjęciu: Pani Alina Ciesielska, Pan Waldemar Lamkowski oraz Pani Elżbieta Wołos - uczestnik etapu powiatowego konkursu kategoria „Zagroda”

Na zdjęciu: Pani Alina Ciesielska, Pan Waldemar Lamkowski oraz Sołtys Gnojewa Pani Kamila Stachowicz - zwycięzca etapu powiatowego konkursu w kategorii „Wieś”

Na zdjęciu: Pani Alina Ciesielska, Pan Waldemar Lamkowski oraz Sołtys Brzózek Pan Bogdan Kwiatkowski - uczestnik etapu powiatowego konkursu w kategorii „Wieś”

Na zdjęciu: Pani Alina Ciesielska, Pan Waldemar Lamkowski oraz Sołtys Lasowic Wielkich Pan Jerzy Kondys - uczestnik etapu powiatowego konkursu w kategorii „Wieś”

Na zdjęciu: Pani Alina Ciesielska, Pan Waldemar Lamkowski, Pan Marek Szczypior oraz Sołtys Krzyżanowa Pani Izabela Łapacz - uczestnik etapu powiatowego konkursu w kategorii „Wieś”

Podsumowanie etapu wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2019” oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku w dniu 10 października 2019 r.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszego udziału w konkursie.

OPRACOWANIE: WYDZIAŁ ŚRODOWISKA I ROLNICTWA