5 listopada 2019 r. Młodsze Ambasadorki programu EPAS (Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego, w którym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 uczestniczy od 2017r.) Klaudia Majcher, Małgorzata Protokowicz, Wiktoria Sudak – uczennice klasy czwartej oraz Kinga Godzwon i Marzena Marczuk (uczennice klasy drugiej) pod opieką Starszej Ambasadorki – nauczycielki historii Iwony Krauze udały się z wizytą do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Malborku,  do grupy pięcio- i sześciolatków. Celem było przeprowadzenie zajęć o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań realizujących założenia innowacji pedagogicznej „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”.

Idea spotkań z małymi dziećmi - 5,6 latkami zrodziła się pod koniec roku szkolnego 2018/2019, po pierwszych zajęciach o Unii Europejskiej przeprowadzonych w Szkole Podstawowej nr 5. Z entuzjazmem do zajęć w przedszkolu podeszli też uczniowie ZSP3– Ambasadorzy programu.

„Niepodległość – trudne słowo, może znaczy ono coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?” – zabrzmiały słowa piosenki, rozpoczynającej zajęcia. Słowo trudne dla przedszkolaka, ale …

Dzieci aktywnie i z zapałem pracowały i poznawały trudną część naszej historii – czas zaborów. Dowiedziały się jak Polska zginęła z mapy świata - same odrywały z przygotowanej wcześniej mapki fragmenty Polski zabierane przez zaborców w I, II i III rozbiorze, aż nic nie zostało. Dowiedziały się, co Polacy robili, aby przetrwała polska mowa – wspólnie odpowiadały na pytania, zadawane w „Katechizmie polskiego dziecka” Władysława. Bejzy. Słuchały pieśni legionowych i maszerowały w rytmie „Maszerują strzelcy”.

Jednocześnie przedszkolaki dowiedziały się jak powstały polskie symbole narodowe, skąd na nich barwy biel i czerwień. Nie zabrakło też zabawy i rywalizacji w szybkości układania puzzle flagi i godła. W postawie zasadniczej pięknie też zaśpiewały zwrotkę polskiego hymnu.

„Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło i hymn ojczysty pamiętam” –  słowa piosenki zakończyły pierwsze zajęcia. Dzieci zostały obdarowane pięknymi kotylionami przygotowanymi przez uczennice ZSP3.

Wspaniale ułożyła się na zajęciach współpraca przedszkolaków i ich starszych koleżanek: Klaudii, Małgosi, Wiktorii, Kingi i Marzeny, które otoczyły je opieką i pomagały w wykonywaniu zadań, same przy tym świetnie się bawiąc.

Po raz kolejny okazało się, że nauka przez zabawę najbardziej sprawdza się w pracy z małymi dziećmi. Zajęcia zakończyły się podsumowaniem i okazało się, że „Niepodległość – trudne słowo” - wcale nie jest takie trudne.