Buen dia Szkoło! Buen dia Malbork!

Czas szybko płynie… minął już trzeci tydzień praktyk uczniów Technikum nr 3 w Malborku w słonecznej Hiszpanii ,realizowany dzięki projektowi nr 2021-1PL01-KA122 VET-000018498 „Europejskie kształcenie szansą na sukces” ” realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w Ramach Programu Erasmus +,Akcja 1-Mobilność edukacyjna. Projekt ten stworzony został przez Starostwo Powiatowe w Malborku.

Działo się dużo!

Cały czas bardzo chętnie uczęszczamy na praktyki, gdzie zdobywamy doświadczenie zawodowe od naszych zagranicznych kolegów i przedsiębiorców.

Zadania, które wykonujemy sprawiają nam wiele satysfakcji, a także wpływają na poprawę naszych umiejętności zawodowych :) Praktyki te już zawsze będą dla nas wyjątkowym doświadczeniem.

Czas spędzony na praktykach zawodowych w Hiszpanii to nie tylko praca ale także możliwość i szansa na poznanie kultury i obyczajów tego państwa. Przez ostatnie tygodnie mieliśmy okazję zwiedzić i zobaczyć wiele ciekawych i intrygujących miejsc. Jednym z nich było Caminito del Rey. Jest to prawie 8 kilometrowa trasa, która przebiega między wąwozami, kanionami i wielką doliną. Przecina krajobrazy parku naturalnego Desfiladero de los Gaitanes. Widoki z tej ścieżki są niesamowite!

Z racji tego, że mamy bardzo blisko do Malagi to bardzo chętnie i często do niej wróciliśmy aby móc ponownie cieszyć się jej atmosferą. Odwiedziliśmy Alcazabę czyli XIw. twierdzę wzniesioną przez Maurów, a dla równowagi pomiędzy historią, a teraźniejszością udaliśmy się też do portu morskiego gdzie mieliśmy możliwość podziwiać odpływające w morze jachty pasażerskie.

Mieliśmy także szansę spędzić swój wolny czas w miejscowości o nazwie Mijas. To jedna z kilku tzw. białych wiosek Andaluzji. Charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami w zestawieniu z białymi elewacjami domów i niebieskimi donicami pełnymi kwiatów i ziół. Oprócz tego słynie z oślich taksówek, które wzbudzają różne emocje.
Odwiedziliśmy również ogród botaniczny w miejscowości w której mieszkamy o wdzięcznej nazwie Molino de Inca - znajdują się w nim różne gatunki roślin i ptaków. Był to czas na odpoczynek i relaks na łonie natury.

W kolejny weekend po tygodniu pełnym pracy pojechaliśmy do Cordoby. Miasto to jest odzwierciedleniem swojej przeszłości, na którą wpływ miała cywilizacja rzymska i współistnienie kultur: chrześcijańskiej, islamskiej i żydowskiej.

Znana jest na cały świat przede wszystkim dzięki Meczetowi- Katedrze, który położony jest w samym sercu historycznego centrum miasta i jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki muzułmańskiej w Hiszpanii. Oprócz tego mieliśmy możliwość podziwiać Sinagoga de Cordoba, Teatro Romano, Plaza de las Tendillas oraz Plaza de la Corredera czyli plac gdzie odnaleziono mozaiki rzymskie, a także w czasach średniowiecza palono czarownice.

Pojechaliśmy także do Benalmadeny aby cieszyć się wspólnie spędzonym czasem w motylarnii. Radości było bez liku! Podziwialiśmy różne gatunki motyli, które urzekły nas swoimi barwami, ale także widzieliśmy wiele ryb i ptaków oraz żółwie i małego kangurka! Po zachwytach nad przyrodą przeszliśmy się do położonej w pobliżu stupy buddyjskiej, gdzie mieliśmy okazję posłuchać historii związanej z życiem Buddy.

Na koniec udaliśmy się do Castillo Colomares czyli pomnika w formie zamku, który nawiązuje do historii Hiszpanii oraz życia Kolumba.

Jednak to jeszcze nie koniec, przed nami ostatni tydzień pobytu w tym ciekawym kraju. W planach mamy jeszcze odwiedzenie Sevilli i Marbelli, a także bardzo chętnie nadal będziemy uczęszczać do firm w których odbywamy praktyki zawodowe bo czujemy się tam świetnie i z radością wracamy tam każdego dnia.

Praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus + są niesamowitą okazją do tego aby się rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Jesteśmy bardzo szczęśliwi że możemy być częścią tego projektu.