Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZSP nr 3

230. lat temu po wielu trudach Sejm Czteroletni uchwalił „Konstytucję 3 maja” – pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucję, świadczącą o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów.

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie:
Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!”

Uchwała ta ukierunkowana była na likwidację wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, tzw. „gołocie”, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła „liberum veto”.

Nasi przodkowie żyjący 230 lat temu wiedzieli i rozumieli, czym jest prawdziwa wolność, potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny, która stanowiła dla nich najwyższą wartość.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Narodowe Święto Trzeciego Maja uczczone zostało poprzez przygotowanie okolicznościowej audycji i konkursy.

Uczniowie klas drugich zrealizowali pod kierunkiem swojej polonistki audycję, którą nazwali „Słuchowiskiem przez wirtualny radiowęzeł”. Stworzony w genially projekt stwarzał możliwość  zaprezentowania się uczniów w artystycznej i naukowej odsłonie. Wszyscy uczniowie i pedagodzy zapoznali się z treścią przygotowanego montażu słowno – muzycznego. Dodatkowym elementem uczczenia majowego święta były konkursy.

KONKURS LITERACKI nawiązywał do tradycji tworzenia akrostychów, czyli wierszy, w których wybrane litery układają się według klucza w hasło, tym razem: KONSTYTUCJA.

KONKURS FOTOGRAFICZNY zainspirowany został słynną sceną z „Wesela” S. Wyspiańskiego i cytatem: „A to Polska właśnie.”

Niezależnie pracujący członkowie czternastoosobowego jury wyłonili zwycięzców:

w konkursie literackim

I miejsce: Krzysztof Głodnicki z kl. 2 GH
II miejsce: Szymon Musiał z kl. 1 P
III miejsce ex aequo: Piotr Guliński z kl. 2 L oraz Dawid Dragon z kl. 1 Li

w konkursie fotograficznym

I miejsce: Jakub Dąbrowski z kl. 2 Lp
II miejsce: Adrian Kaja z kl. 4 K
III miejsce ex aequo: Natalia Jędrzejczak z kl. 2 GT oraz Szymon Musiał z kl. 1 P

Laureaci pierwszych miejsc wezmą udział w wycieczce do Warszawy uczestnicząc w grze miejskiej śladami Konstytucji 3 Maja.Wszystkim zwycięzcom wręczone zostaną dyplomy i nagrody książkowe po powrocie do nauczania stacjonarnego. Z pracami laureatów można zapoznać się w załączonej galerii.

Niech się święci Trzeci Maja!
Wiwat Wolny Naród!
Wiwat Konstytucja!