PGE Baltica patronatem nowego kierunku Technik Urządzeń i Systemów Energii Odnawialnej

Przypomnijmy, że od września w Zespole Szkół Technicznych będzie uruchomiony nowy kierunek związany z branżą odnawialnych źródeł energii “Technik urządzeń i systemów energii odnawialnej”

Powiat malborski będzie współpracował ze spółką PGE Baltica w zakresie działań, mających na celu edukację młodzieży oraz promocję rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej. W czwartek (23 czerwca) został podpisany w tej sprawie list intencyjny.

PGE Baltica to państwowa spółka założona w 2019 roku. Jest odpowiedzialna za realizację “Programu Offshore” Grupy Kapitałowej PGE i koordynuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Realizacja tych inwestycji będzie się wiązała z koniecznością znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a tych ma zapewnić w przyszłości między innymi Zespół Szkół Technicznych w Malborku (do 1 września nazwa szkoły to Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4) oraz Centrum Edukacji Zawodowej.

– Dynamika rozwoju branży “offshore” powoduje, że rynek będzie potrzebował bardzo znaczącej liczby pracowników. Z całego zakresu: zarówno technicznego, jak i “wsparciowego” – mówił przed podpisaniem listu intencyjnego Grzegorz Wysocki, wiceprezes PGE Baltica. – Do realizacji prac związanych z serwisem czy budową farm będziemy potrzebowali na każdy gigawat blisko sześć tysięcy ludzi. To jest wyprodukowanie i wybudowanie turbin, wybudowanie fundamentów, ale później w perspektywie trzydziestu lat serwis tych farm. Chcemy się koncentrować na tym, żeby właśnie takie szkoły realizowały programy, które pozwolą w perspektywie pięciu, sześciu lat wykształcić kadry, będące w stanie realizować te prace serwisowe. To jest dla nas priorytet.

List intencyjny z wiceprezesem PGE Baltica podpisali dyrektorzy malborskich placówek – Paweł Rybak, dyrektor ZSP nr 4, oraz Waldemar Kuliński, dyrektor CEZ.

– Wiążemy z tym spotkaniem duże plany i nadzieje. Do zadań powiatu należy prowadzenie szkolnictwa zawodowego. Oprócz tradycyjnych form kształcenia i zawodów znanych od wielu lat, szukamy też nowych, bo wiemy, że gospodarka się rozwija, jest dynamiczna i poszukiwani są pracownicy z nowymi kwalifikacjami. Chcemy za tym nadążyć – mówił Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

W spotkaniu w Starostwie Powiatowym uczestniczył też Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Cieszę się, że współpraca między spółką PGE Baltica, Starostwem Powiatowym i szkołami może dać przyszłość mieszkańcom Malborka oraz powiatu. I to jest przyszłość ciekawa, bo zawód, którego uczniowie będą się uczyć w najbliższych latach, jest czymś nowym, fascynującym. Morska energetyka wiatrowa jest ciekawą propozycją dla uczniów szkół podstawowych, którzy będą wybierać swoją przyszłość i zawód – mówił Karol Rabenda.