Przejdź do treści

Aktualności - Powiat Malborski

Herb powiatu

Starostwo Powiatowe w Malborku

tło

Spotkanie poświęcone Lokalnemu Partnerstwu ds. Wody

Starosta Malborski Pan Mirosław Czapla w porozumieniu z Wicewojewodą Pomorskim Panem Aleksandrem Jankowskim zorganizowali spotkanie dotyczące Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Odbyło się 23 sierpnia 2022 r. w Sali Konferencyjnej Technikum Nr 3 w Malborku przy Alei Wojska Polskiego 502.

Zarówno adresatami spotkania jak też zaproszonymi byli przedstawiciele gmin, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Nadleśnictw, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Pomorskiej Izby Rolniczej oraz środowisk rolniczych.  

Spotkanie poświęcone było planowanemu uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, gdzie wnioski dotyczące realizacji przez gminy inwestycji z dofinansowaniem z KPO w zakresie poprawy gospodarki wodnej na terenie gminy mają podlegać ocenie punktowej, w której 50% niezbędnych punktów można będzie uzyskać m.in. za ich ujęcie w opracowanym planie inwestycji oraz uczestnictwo Gminy
w Lokalnym Partnerstwie ds. Wody.

Po powitaniu uczestników spotkania przez Pana Starostę Malborskiego Pana Mirosława Czaplę oraz Wicewojewodę Pomorskiego Pana Aleksandra Jankowskiego głos oddano przedstawicielowi Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Panu Danielowi Roszak. Wyjaśnił on ideę utworzenia na terenie powiatu Lokalnego Partnerstwa ds. Wody. Przypomniał o podjętych już działaniach w tym kierunku przez ośrodki doradztwa rolniczego oraz powstałym na bazie zebranych wówczas informacji Raporcie pn. PLAN NA RZECZ GOSPODARKI WODĄ W ROLNICTWIE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM.

Wyjaśnił, że Lokalne Partnerstwa ds. Wody mają być utworzone dla podjęcia wspólnych działań w zakresie szeroko pojętej racjonalnej gospodarki wodą. LPW będzie działać na rzecz wzmocnienia koordynacji działań pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w zarządzaniu zasobami wody na poziomie regionalnym i lokalnym. Dla realizacji tego zadania konieczne jest, aby wszyscy zarządzający wodą na obszarze powiatu i korzystający z wód nawiązali współpracę i wspólnie działali na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej.

Utworzenie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody na terenie powiatu malborskiego nastąpiło poprzez złożenie przez zainteresowanych uczestników  spotkania deklaracji członkowskiej. Do rady partnerstwa weszli przedstawiciele: powiatu, gmin wiejskich, PGW Wody Polskie, Nadleśnictw, PWiK w Malborku, KOWR, Pomorskiej Izby Rolniczej oraz środowisk rolniczych. Funkcję przewodniczącego powierzono Burmistrzowi Nowego Stawu Panu Jerzemu Szałachowi, jego zastępcy Panu Jerzemu Skoniecznemu zastępcy Wójta Gminy Stare Pole, a sekretarza przedstawicielowi Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Pani Elżbiecie Rutkowskiej, która pełni też funkcję doradcy ds. wody. W spotkaniu udział wzięła również Pani Ewa Szymańska Zastępca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Na spotkaniu przyjęto Regulamin LPW POWIATU MALBORSKIEGO oraz poinformowano, że przy Wojewodzie Pomorskim zostanie utworzona wojewódzka rada Lokalnego Partnerstwa ds. Wody.

Celami LPW jest zintegrowanie działań na rzecz racjonalnego gospodarowania wodą, stworzenie na terenie powiatu systemu służącego przepływowi informacji, prowadzeniu konsultacji i koordynacji działań wszystkich podmiotów prowadzących działania inwestycyjne i remontowe, ale też podniesienie świadomości wśród mieszkańców i podmiotów związanych z tą tematyką, inicjowanie różnorodnych inicjatyw społecznych na rzecz racjonalnego gospodarowania wodą.

Rada LPW POWIATU MALBORSKIEGO będzie rekomendować priorytetowe inwestycje w obszarze gospodarki wodnej do wojewódzkiej rady LPW z naszego powiatu. Proponowane będą w szczególności działania gminne związane z retencją, systemami melioracyjnymi. Gminy, które otrzymają dofinansowanie z KPO w wysokości 100% kwoty netto inwestycji, będą musiały ponieść jedynie koszty podatku VAT.

Opracowywany jest również projekt tzw. „specustawy suszowej”, gdzie proponuje się m.in. doprecyzowanie możliwości realizacji inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego, aby mogły one na gruntach i wodach niestanowiących ich własności, za zgodą właścicieli tych gruntów lub wód, realizować inwestycje w zakresie wykonania urządzeń wodnych, urządzeń melioracji wodnych oraz ponosić koszty z tym związane.

Opracował: Wydział Środowiska i Rolnictwa

Galeria zdjęć

Link do strony Misto Malbork
Tło

Powiat Malborski