Spotkanie z Jarosławem Wałęsą posłem na Sejm.

W związku z realizacją w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym nr 3 w Malborku programu EPAS – Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego we wtorek, 28 stycznia 2020 r. w sali konferencyjnej „Przy Orliku odbyło się spotkanie z Jarosławem Wałęsą - posłem na Sejm RP V, VI i IX kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży zasad funkcjonowania oraz pracy w strukturach Parlamentu Europejskiego. Po prezentacji dotyczącej działań szkoły w programie EPAS oraz krótkiego rysu historycznego na temat Unii Europejskiej przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, pan Jarosław Wałęsa opowiedział o tym, jak wygląda codzienna praca europosła, a także odniósł się w sposób praktyczny do historii i struktur UE podkreślając wartości nadrzędne państw członkowskich. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienił pokój – i fakt, że w pięciusetletnim przedziale historii Europa znajduje się aktualnie w najdłuższym stanie bez wojny. Uczniowie klas drugich, którzy uczestniczyli w spotkaniu, mieli okazję do zadania pytań i wymiany spostrzeżeń dotyczących różnych obszarów Unii Europejskiej, pracy w jej strukturach oraz ciekawych historii i anegdot z pracy europosła. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i swobodnej atmosferze, a uczniowie mogli „na żywo” doświadczyć, w jaki sposób praca w strukturach Unii Europejskiej może poszerzyć horyzonty i wzbogacić o doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące pozycji Polski i Polaków w Europie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych – Wicestarosta Powiatu Malborskiego p. Waldemar Lamkowski oraz Dyrektor Wydziału Edukacji – p. Stanisław Sumowski, uczniowie klas 2Ai, 2HT oraz 2K wraz z nauczycielami, uczniowie – Młodsi Ambasadorzy programu EPAS oraz uczestnicy konkursu EUROSCOLA. Program spotkania został przygotowany przez Starszych Ambasadorów EPAS – p. Jana Stawickiego, p. Iwonę Krauze oraz p. Agnieszkę Jeromin.