Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Maladze

W ramach projektu pn. „Europejskie kształcenie szansą na sukces ”, grupa 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku uczących się w zawodach technik elektryk oraz technik mechanik wraz z opiekunem miała możliwość uczestnictwa w stażu zagranicznym w hiszpańskiej Maladze.

Uczniowie swoją przygodę rozpoczęli 13 marca 2022 roku, który był dniem wyjazdu z Polski. Plan zakładał realizację praktyk przez 4 tygodnie u lokalnych pracodawców. W czasie wyjazdu do Malagi uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności w zawodzie technik elektryk, pomagając m.in. w przygotowaniu instalacji elektrycznych czy obsługując maszyn i urządzeń elektrycznych. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik mechanik pracowała w firmie zajmującej się między innymi sprzętem do nurkowania. Podczas pracy uczniowie serwisowali nieznane im wcześniej urządzenia do nurkowania i czyszczenia łodzi podwodnych. Uczestnicy nie tylko zdobywali doświadczenie w zawodzie ale również miło spędzali czas. Poza zajęciami praktycznymi i doskonaleniem swoich umiejętności u pracodawców, był także czas na poznawanie kultury i krajobrazów, w ramach programu kulturowego w każdy weekend. Młodzież zwiedziła najciekawsze miejsca w pięknej, portowej Maladze, odwiedziła Córdobę oraz Sevillę podziwiając jej architekturę - zarówno starszą jak i tę bardziej współczesną. Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie nie zapomnieli o ekologii, pomagając w sprzątaniu lokalnych plaż. 9 kwietnia 2022 przyszła pora zakończyć hiszpańską przygodę. Uczniowie pożegnali się z pracodawcami i otrzymali certyfikaty potwierdzające odbytą praktykę.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe cztery tygodnie w Maladze. Zdobyte doświadczenie to coś co zostanie z nami na długie lata. Nauczyliśmy się nie tylko zawodu, ale też samodzielności i współpracy. Miesiąc poza domem przygotował nas na nowe wyzwania, które niedługo przed nami. Jutro o tej porze będziemy już po domowym obiedzie (bo tego nam najbardziej brakowało!) . Wspomnienia z Erasmusa na zawsze pozostaną w naszych sercach, tak jak balkony z widokiem na morze Śródziemne