Profilaktyka zakażenia koronowirusem w szkole

W miniony piątek - 6 marca 2020 r., odbyło się spotkanie szkoleniowo-instruktażowe dla dyrektorów szkól i placówek prowadzonych przez powiat malborski. Obecni byli dyrektorzy jednostek, pielęgniarki szkolne i pedagodzy. Przygotowane przez malborską stacj

W miniony piątek - 6 marca 2020 r.,  odbyło się spotkanie szkoleniowo-instruktażowe dla dyrektorów szkól i placówek prowadzonych przez powiat malborski.

Obecni byli dyrektorzy jednostek, pielęgniarki szkolne i pedagodzy. Przygotowane przez malborską stację sanitarno-epidemiologiczna i Powiatowego Inspektora Sanitarnego prezentacje i materiały informacyjne zostaną wykorzystane w spotkaniach rad pedagogicznych, pracowników i z młodzieżą - w ramach profilaktyki zakażenia koronowirusem.  Na spotkaniu przedstawiono podstawowe informacje dotyczące objawów i procedur postępowania w placówce, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Pracownicy malborskiej stacji przedstawili kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania:  osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.  Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:

a) kryteria kliniczne:

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

• gorączka
  • kaszel
  • duszność

b) kryteria epidemiologiczne

• Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
    podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa;
  • miała bliski kontakt  z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym  lub przypadkiem prawdopodobnym );
  • pracowała lub przebywała jako odwiedzający  w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.

Organizatorem szkolenia był Wydział Edukacji oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy udziale Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku. Obecni byli Dyrektorzy wydziałów Stanisław Sumowski i Stanisław Chabel oraz Elżbieta Zybko  - Powiatowy Inspektor Sanitarny, dyrektor PSSE wraz ze współpracownikami w tym z zastępca Stanisława Sosnowska. Obecny był także Waldemar Lamkowski – wicestarosta.