Uczennica Technikum nr 3 finalistką ogólnopolskiego konkursu “Poznaj swoje prawa w pracy”

Uczennica Wiktoria Ślusarska z klasy trzeciej Technikum nr 3 w Malborku kształcąca się w zawodzie technik ekonomista uczestniczyła w dniu 23.04.2024r. w etapie centralnym XI edycji konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych “Poznaj swoje prawa w pracy”.

Finał konkursu wraz z galą wręczenia nagród został zorganizowany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy (Główny Inspektorat Pracy i okręgowe inspektoraty pracy), natomiast patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka.

Etap centralny jest trzecim, ostatnim poziomem konkursowych zmagań. Najpierw kompetencje młodzieży zostały sprawdzone w szkołach ponadpodstawowych, a następnie laureaci etapu szkolnego wzięli udział w etapie regionalnym, z którego wyłoniono 3 zwycięzców do etapu centralnego.

Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu centralnego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów dotyczących bhp oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, opracowanego przez Centralną Komisję Konkursową. Test wiedzy składał się z 50 pytań - odpowiedzi jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, w tym 20 pytań o podwyższonym poziomie trudności. Do ostatniego etapu konkursu przystąpiło 47 uczniów z całej Polski.

Po zmaganiach konkursowych uczestników zaproszono na pokaz filmu pt “Żyjące istoty”, który odbył się w planetarium. Film przygotowany przez Kalifornijską Akademię Nauk to podróż w czasie i przestrzeni. Pozwala zbadać ewolucję życia na Ziemi oraz sprawdzić, w jaki sposób naukowcy poszukują go w odległych światach, korzystając z pomocy światła i koloru.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!