DZIEŃ OTWARTY – Pomorskie bez smogu

Wydarzenie odbyło się 5 czerwca 2024 r.  w Starostwie Powiatowym w Malborku. Zaproszenie skierowane było szczególnie do mieszkańców powiatu malborskiego zobligowanych uchwałami antysmogowymi do wymiany urządzeń grzewczych na ekologiczne źródła ciepła.

Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów terytorialnych, sołtysi, których przywitał organizator spotkania Starosta Malborski Pan Piotr Szwedowski, eksperci i doradcy energetyczni oraz pracownicy instytucji oferujących wsparcie finansowe konieczne do zrealizowania inwestycji.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wyjaśnili przyczyny i skutki uchwalenia Uchwał Antysmogowych przypominając jednocześnie o zawartych w nich ważnych terminach m.in. 1 września 2024 r. wskazanym dla wymiany urządzeń grzewczych pozaklasowych, w tym „kopciuchów”.

Uczestnicy dowiedzieli się o dostępnych programach oferujących mieszkańcom regionu i jednostkom samorządu terytorialnego wsparcie finansowe w realizacji inwestycji: Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021- 2027, Pomorski Fundusz Antysmogowy, Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie, o czym opowiedzieli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Pomorskiego Funduszu Rozwoju oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Więcej informacji można uzyskać w ramach kampanii „Pomorskie bez smogu” na stronie internetowej powietrze.pomorskie.eu lub pisząc na adres powietrze@pomorskie.eu