Europejski Dzień Języków Obcych w Technikum nr 3

O tym, że języków obcych warto się uczyć, nikogo nie trzeba przekonywać – ale od czasu do czasu przypomnieć nie zaszkodzi! Idealną okazją do tego jest Europejski Dzień Języków Obcych, który w naszej szkole rozbrzmiewał w tym roku muzyką z różnych zakątków Europy, eksplodował kolorami flag różnych krajów oraz było okazją do sprawdzenia swojej wiedzy w quizach o językach i wysłuchania, jak z językami obcymi radzą sobie nasi uczniowie :)

Ale o co chodzi? - czyli kilka faktów:

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

W ramach  obchodów, do 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

Co słychać w Technikum nr 3 w Malborku

Rozpoczęliśmy od konkursu muzycznego – na szkolnych korytarzach rozbrzmiewała różnorodna muzyka i dla nikogo nie zabrakło miejsca! Był i Ed Sheeran, i Luciano Pavarotti, mocnym wejściem zaakcentował też swoją obecność zespół Rammstein, a wszystko to podsumował jakże trafnym wersem Freddie Mercury – „We are the champions, my friends”!

Jak się okazało, każdy z języków obcych ma też swoich fanów w naszej szkole. A wybranym nie straszny był szkolny radiowęzeł ani to, żeby zaprezentować swoje umiejętności w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim i przedstawić po garści ciekawostek o językach obcych posługując się jednym z nich! Brawa dla Julki, Kevina, Szymona, Natalii, Sandry i Rafała!

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać…? ;)

… a czemu nie! Warto choć na momencik przenieść się do innego kraju, nawet jeśli znajduje się na tym samym piętrze, na którym akurat mamy lekcję ;)  Nasi uczniowie mieli okazję na małą podróż do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Włoch dzięki przygotowanym specjalnie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych fotobudkom z akcesoriami, które cieszyły się bardzo dużą popularnością – co widać na załączonych obrazkach :)

I po co to wszystko?

Poza tym, co na wstępie – czyli podkreśleniem roli i wagi języków obcych w naszym codziennym życiu, obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych to również niezwykle przyjemny obowiązek, jakim jest posiadanie tytułu Szkoły – Ambasadora Parlamentu Europejskiego. Jednym z podstawowych założeń programu EPAS jest edukacja europejska, która – jak się okazuje – może mieć niejedno oblicze :)

Kto Was tak urządził? - czyli odpowiedzialni za całe to zamieszanie…

Nauczyciele: p. Nina Bobko, p. Karolina Balcer – Marel, p. Jadwiga Gmyrek, p. Bogumiła Grębska, p. Małgorzata Gumprecht, p. Anna Hoffmann, p. Agnieszka Jeromin, p. Karolina Leśniak, p. Izabela Sobiech, p. Magdalena Wykrętowicz, p. Krystyna Zawadzka, p. Anna Znaniecka

Uczniowie: Sandra Gliga 5Lp, Matylda Głodowska 4P, Julia Janicka 3L, Natalia Jędrzejczak 5GTu, Rafał Graban 5Lp, Kevin Klas 2K,  Adam Linkowski 4P i Szymon Wójcik 2L.

P.S. Konkurs muzyczny na początku dzisiejszego dnia przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, więc dajcie nam chwilkę na opracowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Jednak już teraz warto wspomnieć, że czekają na Was – poza ocenami – również upominki ufundowane ze środków Rady Rodziców, a także przekazane przez wydawnictwo szkolne PWN oraz Europe Direct Gdańsk.

Dziękujemy! Danke! Grazie mille! Muchas gracias! And a big big thank You!