Przejdź do treści

Aktualności - Powiat Malborski

Herb powiatu

Starostwo Powiatowe w Malborku

tło

Informacje dla uchodźców z Ukrainy - Polacy dla Ukrainy

 Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy.  Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Chcesz zaoferować nocleg?

 Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

 Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

 Udzielanie pomocy świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy.

 

Szanowni Państwo,                

chcielibyśmy poinformować, że na dzień dzisiejszy na terenie województwa działają 3 punkty związane z organizacją pomocy informacyjnej dla uchodźców z Ukrainy:

  1. Punkt Informacyjny dla Uchodźców z Ukrainy

Adres: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, Gdańsk
nr tel: 734 117 307
mail: infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
godziny: 8:00 – 20:00

  1. Punkt Recepcyjny
    Adres: Hostel Dom Harcerza ul. Za Murami 2/10, Gdańsk
    nr. tel: 583 013 621
     
  2. Koordynator ds. kierowania Uchodźców
    nr. tel: 58 30 77 772
    mail: koordynator.ukraina@gdansk.uw.gov.pl
    godziny: 8:00 – 20:00

 

Dodatkowo przekazujemy instrukcję dot. pomocy humanitarnej. Centralnym punktem zbiórki w województwie pomorskim jest magazyn obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego ul. Harfowa 58, 80-298 Gdańsk.

W przypadku dostarczania darów do punktu centralnego, asortyment musi znajdować się na paletach i zostać opisany

POMOC HUMANITARNA KIEROWANA NA TERYTORIUM UKRAINY

  1. Każdy Urząd Wojewódzki powinien zorganizować system zbiórki pomocy rzeczowej na terenie swojego województwa. Może być to jeden centralny punkt zbiórki – lub system dwustopniowy: zbiórka w gminach/powiatach –> transport do głównego punktu na województwo albo (jeśli to uzasadnione np. rozmiarem zbiórek lokalnych) do ostatecznego miejsca dostawy, tj. do składnicy RARS.
  2. Darowizny warto podzielić na dwie części: (i) przeznaczone na potrzeby pomocy uchodźcom na terytorium RP i (ii) przeznaczone do transportu na Ukrainę. Niniejsza instrukcja dotyczy części (ii).
  3. KPRM udostępni portal/aplikację umożliwiającą zarządzanie systemem darowizn. Upoważnieni przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich będą zobowiązani do zgłaszania za pomocą portalu/aplikacji otrzymanych ze swojego regionu darowizn z przeznaczeniem dla osób oczekujących w kolejkach do przejść granicznych oraz w innych miejscach na Ukrainie (lub propozycji darowizn).
  4. Rozmiar darowizn oraz miejsce docelowe:
    1. do RARS powinny być kierowane TYLKO darowizny w ilościach paletowych
    2. Pojedyncze darowizny od obywateli na poziomie UW mogą być przekierowywane także do lokalnych organizacji pomocowych (Caritas itp.)
  5. KPRM weryfikuje asortyment i potwierdza lub odrzuca w aplikacji przesłane propozycje
  6. Po otrzymaniu potwierdzenia zapotrzebowania na wskazany asortyment, UW organizuje transport do miejsca docelowego – składnicy RARS (miejscowość Niemce k/Lublina):
    1. UW gromadzi towary, by następnie zorganizowanym przez siebie transportem zbiorczym dostarczyć do Składnicy w Niemcach,
    2. Ewentualnie: UW przekazuje do darczyńcy informacje o miejscu dostawy i procedurze awizacji, w celu samodzielnej organizacji dostawy

WYTYCZNE DOSTAWY I AWIZACJI:

  1. Adres dostawy: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych Składnica w Niemcach, 21-025 Niemce
  2. Przed wysyłką konieczne jest dokonanie awizacji poprzez przekazanie na adres mailowy: awizacja.granica@rars.gov.pl danych:
      • List przewozowy (lista asortymentowa z wyszczególnieniem ilości oraz danych logistycznych)
      • Dane kierowcy: Imię i nazwisko, nr. telefonu, nr dowodu osobistego/paszportu,
      • Dane auta realizującego dostawę: marka i numer rejestracyjny auta

Towar powinien być przygotowany do transportu przez spakowanie na paletę euro, nie wystawać poza obrys palety, o maksymalnej wysokości 180cm.

Składnica nie jest dostosowana do przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków (np. mroźnie, chłodnie lub leki).

  1. Składnica po otrzymaniu prawidłowej awizacji, potwierdza możliwy termin realizacji dostawy, przekazując zwrotnie informację na adres, z którego zostało nadesłane zgłoszenie

Tylko potwierdzone dostawy, zgodne z przekazanymi danymi będą wpuszczane na teren Składnicy

 

Portal PolacydlaUkrainy.pl to narzędzie, które powstało w ostatnich dniach dzięki współpracy LEDIN Group Sp. z o.o., firmy AgencjaWMC.pl oraz Prezydenta Miasta Ostrołęka Łukasza Kulika w celu dostarczenia samorządom informacji o udostępnionych przez mieszkańców miejscach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Portal był konsultowany z MSWiA, które poprosiliśmy o patronat nad projektem. 

W pierwszych godzinach działania portalu, udało się nam zebrać informacje dot. niemal 600 miejsc noclegowych na obszarze całej Polski. Zebrane dane będą udostępnione samorządom poprzez dedykowany dla nich panel umożliwiających podgląd oraz zarządzanie ofertami z przypisanych dla danego samorządu kodów pocztowych. Portal powstał z największą dbałością o bezpieczeństwo przesyłanych danych oraz użytkowników, używamy bezpiecznych serwerów oraz szyfrujemy nadsyłane dane. 

Każdy samorząd wyrażający wolę dołączenia do akcji prosimy o:

  1. Udostępnienie postu https://www.facebook.com/103420868957376/posts/104035445562585/?d=n na stronach Waszego samorządu oraz na profilach FB osób mających wpływ na społeczność z Waszego regionu. 
  2. Opublikowanie grafiki dołączonej do tego maila na stronie Państwa Urzędu oraz na współpracujących z Wami portalach miejskich.
  3. Przesłanie logo samorządu, abyśmy mogli dodać je w strefie partnerów.
  4. Wskazanie adresu mailowego, na który prześlemy instrukcje logowania do panelu na którym będą widoczne noclegi z przypisanej puli kodów pocztowych.

Zasada działania portalu po stronie Użytkownika:

  1. Użytkownik wpisuje numer telefonu
  2. System wysyła użytkownikowi SMS z jednorazowym hasłem
  3. Użytkownik wypełnia formularz:
    1. Kod pocztowy
    2. Miejscowość
    3. Okres do kiedy może przyjąć uchodźców
    4. Liczbę osób, które może przyjąć
    5. Rodzaj zakwaterowania
      i. Pokój
      ii. Mieszkanie
      iii. Dom
    1. Rodzaj łazienki
      i. Osobna
      ii. Współdzielona
    1. Oferta wyżywienia
    2. Uwagi
  4. Użytkownik zatwierdza formularz
  5. System pozwala na dodanie wielu ofert przez użytkownika (ten sam numer telefonu)
  6. Po zatwierdzeniu użytkownik otrzymuje dostęp do złożonych przez siebie ofert
  7. Użytkownik może usuwać dodane przez siebie oferty

Zasada działania portalu po stronie Samorządu:

  1. Użytkownik wpisuje dane dostępowe otrzymane od administratora portalu na stronie panel.polacydlaukrainy.pl
  2. System wysyła użytkownikowi jednorazowy kod do zalogowania
  3. Użytkownik po zalogowaniu otrzymuje dostęp do tabeli z ofertami przypisanymi do Samorządu z dodatkowymi kolumnami:
    1. Numer telefonu osoby oferującej nocleg
    2. Data i godzina utworzenia zgłoszenia
  4. Użytkownik może sortować oferty w kolumnach
  5. Użytkownik może zmieniać status ofert (wolny, zajęty)
  6. Użytkownik może eksportować listę ofert do pliku Excel

Piszą:

  1. https://przelom.pl/40009-oferujesz-kwatere-dla-uchodzcow-z-ukrainy-zglos-ja-przez-platforme-polacydlaukrainypl.html
  2. https://www.moja-ostroleka.pl/art/1645897377/ruszyl-portal-pomocowy-dla-uchodzcow-z-ukrainy-projekt-zainicjowala-firma-z-tobolic

Podczas spotkania Pan Marszałek Województwa Pomorskiego i Pani Prezydent Gdańska uzgodnili m.in. podział w koordynacji poszczególnych działań:

  1. Wspólny transport humanitarny na Ukrainę ruszy ze stadionu w Gdańsku. Tu należy dostarczać paczki, najlepiej opisane. Samorządy, które chcą się przyłączyć proszone o kontakt z Biurem Metropolii (biuro@metropoliagdansk.pl, 585268154) 
  2. Mieszkańcy chcący pomóc (rzeczowo, mieszkaniowo, jako wolontariusze) z całego Pomorza mogą zgłaszać się poprzez portal www.gdanskpomaga.pl 
  3. Również przez portal lub bezpośrednio do mnie można zgłaszać dodanie punktu zbiórek w Państwa gminach (ważne jednak by przekazywać tylko to, co jest aktualnie potrzebne - rzeczy wskazane na stronie www lub na dole tego maila) - obecnie mamy zaznaczone punkty w Lęborku, Wejherowie, Redzie, Rumi, Kartuzach, Baninie, Pruszczu, Cedrach i Trójmieście (mapka: https://ukraina.gdanskpomaga.pl/zbiorki)
  4. Praca dla Ukraińców - promujmy wspólnie portal www.come2pomerania.com/  - jest to powiększająca się wciąż baza ofert pracy pomorskich pracodawców i miejsce gdzie migranci będą mogli znaleźć zatrudnienie. Bezpłatnie z pominięciem agencji zatrudnienia u docelowego pracodawcy. Temat będzie koordynował WUP. 
  5. Prosimy o ocenę możliwości przyjęcia dzieci z domów dziecka do systemów pieczy zastępczej - koordynację w tej kwestii przejmie Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. 
  6. Każdy powiat i gmina proszona jest o wskazanie Panu Marszałkowi osoby kontaktowej w spr. wsparcia Ukraińców (prośba o kontakt do Pani Marty Siciarek m.siciarek@pomorskie.eu
  7. Dyrektor Biura Związku Miast i Gmin Morskich organizuje wolontariat na granicy (chętni proszeni o kontakt do m.makowski@zmigm.org.pl
  8. Prośba sopockiego ubezpieczyciela o przekazanie informacji: wszystkie auta wjeżdżające do Polski muszą mieć ważne OC. Firmy ERGO Hestia (również PZU i Warta) oferują darmowe OC na 30 dni (infolinia Ergo Hestii po ukraińsku +48 58 766 34 04).
Link do strony Misto Malbork
Tło

Powiat Malborski