Kampanii EFSA "Higiena Żywności" w Technikum nr 3

11 września 2024 r. uczniowie klasy trzeciej Technikum nr 3 w Malborku kształcący się w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Malborku w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności(EFSA).

Celem kampanii jest zachęcenie Europejczyków do podejmowania świadomych wyborów dotyczących żywności. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakich zasad higieny żywności należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Oto najważniejsze z tych zasad:

Zachowaj czystość: umyj ręce przed kontaktem z żywnością i myj często podczas jej przygotowywania, umyj i zdezynfekuj wszystkie powierzchnie i sprzęt do przygotowania posiłków, chroń obszary kuchenne i żywność przed wszelkimi owadami czy szkodnikami.

Oddziel produkty surowe od gotowanych: do podawania surowej żywności  używaj oddzielnego sprzętu i przyborów, takich jak: noże i deski do krojenia, przechowuj żywność w pojemnikach, aby uniknąć kontaktu żywności surowej z przetworzoną.

Gotuj dokładnie: produkty takie jak: zupy i gulasze gotuj na tyle długo, aby upewnić się, że osiągnęły temperaturę 70° C, dokładnie gotuj żywność, a zwłaszcza: mięso, drób, jaja i owoce morza.

Przechowuj mięso w bezpiecznej temperaturze: nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej na dłużej niż 2 godziny, niezwłocznie przechowuj w lodówce całą gotowaną i łatwo psującą się żywność, najlepiej w temperaturze poniżej 5°C.

Rozmrażaj bezpiecznie: niektóre produkty spożywcze można bezpiecznie gotować w postaci zamrożonej. Sprawdź opakowanie, aby zapoznać się z instrukcjami gotowania, najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania żywności jest lodówka.

Używaj czystej wody i bezpiecznych surowców: myj owoce i warzywa, szczególnie, jeśli są spożywane na surowo, nie używaj żywności po upływie terminu ważności, korzystaj zawsze z czystej wody lub uzdatniaj ją, aby była bezpieczna.

Organizator zajęć :nauczycielka przedmiotów zawodowych Ewelina Kępińska-Lipińska