Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”

Dyrektor Technikum nr 3 w Malborku Jan Stawicki na zaproszenie Instytutu Badań Edukacyjnych uczestniczył w środę 28 lutego 2024 r. w Warszawie w konferencji „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”, podczas której zainaugurowano projekt „Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”. Projekt realizuje Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) i  jest współfinansowany w ramach programu FERS. Ministrowie, parlamentarzyści, specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych dyskutowali o rozwiązaniach na rzecz systemowego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Podczas spotkania został zaprezentowany projekt IBE pn. “Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”, działań z obszaru wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które są realizowane przez MEN i inne instytucje (w tym organizacje pozarządowe). Wskazano cztery priorytety działań na rzecz poprawy kondycji psychicznej uczniów: promocja zdrowia psychicznego, profilaktyka, pomoc w kryzysie, pomoc w powrocie do zdrowia.

Uczestnicy konferencji mieli okazję prowadzić dyskusje w grupach warsztatowych. Wnioski i postulaty z dyskusji będą fundamentem dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań na rzecz systemowego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W konferencji uczestniczyli Barbara Nowacka, Minister Edukacji  Narodowej wraz z wiceministrami oraz  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojciech Konieczny, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Mark Brzezinski, JE Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, Jan Gawroński, Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka, Marta Golbik, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia, Dominik Kuc, Fundacja Grow Space, Maciej Jakubowski, Dyrektor Instytutu Badań, Edukacyjnych, Tomasz Gajderowicz, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, Marta dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Konsultant Krajowa w dziedzinie, psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce.