Krokusy w Technikum nr 3 ponownie zakwitły

Krokusy, które zakwitły w tym roku już w połowie lutego na przyszkolnym trawniku Technikum nr 3 w Malborku, ponownie przypominają nam o wydarzeniach II wojny światowej.

Przywołują tragedię jaką był Holokaust - planowy proces prześladowania i zamordowania Żydów (mężczyzn, kobiet i dzieci) przez nazistowski reżim. Liczba żydowskich ofiar Holocaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, choć dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnej ewidencji oraz systematycznego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci.

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Ireland. Jego celem jest upamiętnienie ponad 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holokaustu, a także pamięć o innych ofiarach zbrodni ludobójstwa.

Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Tragedię  żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej oddaje krótki wierszyk 9 letniej Elżuni:

„Była sobie raz Elżunia
Umierała sama
Bo jej tatuś na Majdanku
W Oświęcimiu mama”

Nazywam się Elżunia, mam 9 lat i śpiewam tę piosenkę na melodię „Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga”.

Historię Elżuni znamy z małej kartki papieru, która została znaleziona już po wojnie w czasie sortowania obozowego obuwia z Majdanka. Była ona ukryta w małym dziecięcym buciku. Można było na niej przeczytać krótki wierszyk i informację o jego autorce.

Według informacji Aleksandra Kulisiewicza bucik odnaleziono w Wałczu, dokąd trafiały rzeczy osób więzionych i mordowanych na Majdanku. Losy ani nazwisko Elżuni nie są znane. Prawdopodobnie była pochodzenia żydowskiego i zginęła w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, a w szczególności zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego (tzw. Akcja Reinhardt) między 1942 a 1943 r. Zapewne była więźniarką i ofiarą obozu na Majdanku, czyli działającego w latach 1941–1944 KL Lublin.

Naszym zadaniem jest pamiętać o ofiarach II wojny światowej, o tym do czego prowadzi nietolerancja, dyskryminacja i wykluczenie.  Projekt Krokus jest świetną, żywą lekcją historii,  nauką wrażliwości na cierpienie innych i budzeniem szacunku wobec drugiego człowieka.