Maturzyści malborskiego Technikum nr 3 na Jasnej Górze podczas nocnego czuwania

Co roku, zgodnie z tradycją, maturzyści poszczególnych diecezji w ustalonych terminach udają się na nocne czuwanie na Jasna Górę, by powierzyć zbliżający się egzamin maturalny Pani Jasnogórskiej. W tym roku czuwanie dla maturzystów diecezji elbląskiej odbyło się w nocy z 23 na 24 lutego i zgromadziło około dwustu uczestników. Z malborskiego Technikum nr 3 w czuwaniu udział wzięło dziewięcioro uczniów z dwóch klas. Z klasy 5GTu: Oliwia Topór, Zuzanna Majcher oraz Amelia Gappa, natomiast z klasy 5ARp: Patrycja Ładniak, Wiktoria Barczyńska, Amelia Łaszewska, Julia Kaczmarczyk, Jakub Filipkowski oraz Jakub Florczyk. Opiekę nad młodzieżą sprawowała katechetka, pani Danuta Chojnacka, która zorganizowała wyjazd dla uczniów malborskiej „Trójki”.

Tradycyjnie czuwanie rozpoczęło się o godzinie 21:00 Apelem Jasnogórskim przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie prowadzący to wydarzenie ks. Kamil Leszczyński SDS z Bielska-Białej rozważał co znaczy żyć, a co znaczy wegetować. W tym celu przedstawił trzy sylwetki osób, które zmarły w bardzo młodym wieku a obecnie są ogłoszone błogosławionymi. Ci młodzi błogosławieni to Piotr Jerzy Frassati, Klara Badano oraz Karol Acutis. Z jednej strony prowadzili oni zwyczajne życie, podobnie jak ludzie w ich wieku, mieli swoje pasje, czas na rozrywkę, a z drugiej strony kierowali się konkretnymi wartościami opartymi na wierze. Słuchając tych rozważań młodzież  miała okazję bliżej przyjrzeć się własnemu życiu w wymiarze duchowym oraz poczuć znaczenie wspólnoty. Następnie maturzyści wysłuchali dwóch świadectw nawróceń, po których nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i czas uwielbienia. Punktem kulminacyjnym czuwania była Msza św. o północy sprawowana pod przewodnictwem bp. Wojciecha Skibickiego, biskupa diecezji elbląskiej. W swojej homilii biskup porównał ludzkie życie do zeszytu. Mówił, że zeszyt, który  jest brzydko prowadzony zawsze można wymienić na nowy i zacząć pisać od nowa ale od momentu, w którym się jest, bez przepisywania i poprawiania, bo przeszłości nie da się zmienić. Przyszłość natomiast możemy wziąć w swoje ręce. Całość czuwania ubogacał wspólny śpiew.

Warto dodać, że organizatorem wyjazdu na czuwanie dla maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu był ks. Piotr Chmura, absolwent Technikum nr 3 w Malborku. Ks. Piotr jest katechetą w tej elbląskiej szkole, a na co dzień posługuje jako wikariusz w Parafii Katedralnej pw. św. Mikołaja w Elblągu. Pełni funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej oraz jest opiekunem takich grup duszpasterskich jak Odnowa w Duchu Świętym, Domowy Kościół, Schola Liturgiczna czy Parafialny Zespół Caritas. Spotkanie z ks. Piotrem było okazją do wspomnień z czasów szkolnych, kiedy zasiadał w ławkach malborskiego Technikum nr 3. Bardzo ciepło wspominał naukę w tej szkole, nauczycieli oraz dyrekcję.

Tegoroczne czuwanie maturzystów, które przeszło już do historii, podobnie jak bal studniówkowy, uświadamiają maturzystom, że egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Niech ten czas, który pozostał do matury będzie dla nich czasem jak najlepiej wykorzystanym a na samej maturze: Powodzenia !!!

Organizatorem i opiekunem grupy była nauczycielka religii  Pani Danuta Chojnacka.