Przejdź do treści

Aktualności - Powiat Malborski

Herb powiatu

Starostwo Powiatowe w Malborku

tło

Na 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej

Dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Malborski otrzymali program edukacyjny „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej”.

Dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Malborski otrzymali program edukacyjny „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej”.  

Na spotkaniu w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku zorganizowanym przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego dyrektorzy wydziałów edukacji mogli zapoznać się z założeniami projektu i materiałami edukacyjnymi przygotowanych przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego we współpracy z Fundacją Dobrej Książki w Warszawie. Przy programie współpracowali także Instytut Kaszubski oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Nauczyciele mają do dyspozycji film edukacyjny "Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej, W setną rocznicę" (https://www.youtube.com/watch?v=hBU802-9SYs&feature=youtu.be) -  z komentarzem profesora Cezarego Olbrachta-Prondzyńskiego oraz scenariusze zajęć dla uczniów. Materiały są także dostępne na stronie internetowej https://zaslubiny.pomorskie.eu/?edukacja 

Jak czytamy w liście Marszałka Województwa Pomorskiego  Mieczysława Struka do dyrektorów – „powrót naszego państwa nad Bałtyk  był zwieńczeniem marzeń i  starań kilku pokoleń Polaków. Równocześnie pamiętać należy o wkładzie wniesionym przez polską ludność Kaszub i Kociewia w dzieło powstania i rozwoju Rzeczypospolitej. (…)  W tym roku wspominamy wyjątkowe wydarzenie w historii Pomorza i Polski. Dokładnie 100 lat temu - 10 lutego 1920 roku, Pomorze ostatecznie powróciło w granice odrodzonej po rozbiorach Rzeczpospolitej. Symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem dokonał w Pucku generał Józef Haller.” 

Galeria zdjęć

Link do strony Misto Malbork
Tło

Powiat Malborski