Niecodzienna wizyta uczniów Technikum nr 3 w areszcie śledczym

22.02.2024r. klasa 2iP Technikum nr 3 w Malborku odwiedziła Areszt Śledczy w Gdańsku w ramach realizowanego przez Służbę Więzienną programu edukacji prawnej dla młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.

Funkcjonariusze Służby Więziennej z całego kraju realizują program edukacyjny „W SŁUŻBIE PRAWU”, w którym uświadamiają młodzieży jakie są fundamentalne zasady prawa karnego, ukazują realia grożące tym, którzy nie przestrzegają norm prawnych oraz że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem.

Klasa wysłuchała prelekcji, o tym jak działa polski system więziennictwa, czym jest prawo karne i jakie konsekwencje niesie za sobą przestępstwo oraz przestępczość wśród młodzieży. Uczniowie poznali jakie są cele i zadania Służby Więziennej oraz usłyszeli o możliwości kontynuacji nauki w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

Wizyta zakończyła się wręczeniem przez płk. Artura Króla, Dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku certyfikatu udziału szkoły w programie i oprowadzeniem zebranych po jednostce. Uczniowie mieli okazję pogłębienia wiedzy dotyczącej współczesnej historii Polski - zwiedzili cztery pomieszczenia służące jako cele dla więźniów politycznych, gdzie przebywali m.in. Danuta Siedzikówna, ps. "Inka" oraz Feliks Selmanowicz, ps. "Zagończyk".

Wizyta uczniów w jednostce z pewnością przyczyniła się do podniesienia wiedzy historycznej i poziomu świadomości prawnej.