Spotkanie promujące wydanie książki Pana Przemysława Kondratowicza pt.: „Pod napięciem. Historia prosto spod nosa, która nie powinna się zdarzyć”

Dnia 13 kwietnia 2022 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Malborku odbyło się spotkanie promujące wydanie książki Pana Przemysława Kondratowicza pt.: „Pod napięciem. Historia prosto spod nosa, która nie powinna się zdarzyć”

Na spotkanie przyszła rodzina Pan Przemysława Kondratowicza, władze powiatu, byli nauczyciele i przyjaciele. Wśród nich Jan Pawlina, były dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. To dzięki Jego pomocy Pan Przemysław mógł przystąpić i zdać maturę, a później mógł rozpocząć studia na Uniwersytecie Gdańskim, by następnie zdobyć tytuł magistra.

Starosta Mirosław Czapla tak zachęcał przybyłych na spotkanie do zapoznania się z książką:

Szanowni Państwo,

Mam przyjemność przedstawić Państwu książkę napisaną przez mieszkańca Malborka Pana Przemysława Kondratowicza. Któż z nas nie zna Przemka – sympatycznego chłopaka z mózgowym porażeniem dziecięcym, który jeździ po Malborku trójkołowym rowerem wożąc reklamy oraz turystów?

Pan Przemek jest człowiekiem, który pomimo swojej choroby i wynikającej z niej niepełnosprawności ukończył studia, prowadził działalność gospodarczą czy udziela się społecznie na rzecz osób niepełnosprawnych. Patrząc na Jego dokonania na myśl przychodzi tylko jedno stwierdzenie – ograniczenia istnieją tylko w naszej głowie.

Polecam Państwu zapoznanie się z lekturą, która w pełni oparta jest na życiowych doświadczeń Pana Przemka, a zrodziła się jak sam Pan Przemek pisze „z frustracji, zawiedzionych nadziei, niemożliwości samorealizacji”.

Jakie jest przesłanie książki? Kogo powinna zainteresować? Pan Przemek napisał – „Wiem, że jestem niesprawiedliwy, ale irytuje mnie jak sprawni ludzie narzekają na swój los. Nie są fizycznie ograniczeni, a zachowują się jak gdyby nimi byli. Dlatego chcę zaciekawić książką tych, którzy uważają, że samodzielność to jest coś zwyczajnego, podczas gdy jest inaczej, gdyż to tylko dzięki niej można być kim się chce i robić to, co się kocha. Mi taka możliwość została niestety zabrana.”

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się w jaki sposób pojawił się pomysł napisania książki, jak długo zajęło jej napisanie i w jaki sposób zostało to zrobione, jak to jest żyć pod napięciem, dlaczego autor swój stan nazywa „porażeniem porodowym”, a sam siebie określa upartym, wrażliwym baranem oraz jakie ma plany i marzenia do zrealizowania w przyszłości, to zachęcam do przeczytania tej książki.

Myślę, że książka ta pomoże nam bardziej zrozumieć osoby niepełnosprawne borykające się codziennie z różnego rodzaju przeszkodami i zmieni nasze postrzeganie oraz podejście do życia.

Środowa promocja była o tyle wyjątkowa, że tego dnia Pan Przemysław obchodził swoje urodziny i imieniny. Z tej okazji na uczestników spotkania czekał przepyszny tort.

Wydanie książki zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Malborku.