Święto Chleba w Technikum nr 3 – konkurs

Uczniowie Technikum nr 3 w Malborku, uczący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wzięli udział w konkursie „Święto Chleba”.

Rywalizowało stu uczniów z klas 1-5, a rozstrzygniecie konkursu nastąpiło podczas Dnia Otwartego Szkoły. Przedmiotem konkursu były wypieczone w domowych warunkach chleby.

Zgodnie z tradycją minionych wieków każdego gościa przybyłego do domu witano łamanym chlebem, była to oznaka szacunku i gościnności. Zgodnie z obyczajem matki wkładały noworodkom chleb w ubranko, co miało im zapewnić spokojne życie i bezpieczeństwo. Z kolei matki chrzestne dawały swym chrześniakom tzw. „kukiełki chlebowe”, co miało stanowić ochronę przed głodem.

Celem konkursu „Święto Chleba” było aktywizowanie młodzieży do doskonalenia się w zakresie przedmiotów zawodowych oraz stworzenie możliwości sprawdzenia poziomu własnej wiedzy i umiejętności, propagowanie tradycyjnego wypieku chleba oraz wyłonienie szkolnego mistrza. Konkurs dał uczniom możliwość poznania zasad zdrowej rywalizacji, która zawsze pobudza do twórczego myślenia, rozwija i daje szanse porównania swoich zdolności z kompetencjami innych uczniów. To jedna z form motywowania młodzieży do pracy.

Zwycięzcą konkursu został Paweł Narloch z klasy 4G. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Żuchowska z klasy 2G, a trzecie miejsce zdobyła Karolina Pawłowska z klasy 2G.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Konkurs  zorganizowały nauczycielki: Ewelina Kępińska-Lipińska i Beata Zbień.