Święto Niepodległości w ZSP nr 3 z pandemią w tle.

Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej w naszym kraju, uczniowie ZSP nr 3 aktywnie włączyli się w uczczenie 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowując recytacje oraz piosenkę o tematyce patriotycznej. Wzbogaciły one prezentację o Święcie Niepodległości, która przypomniała uczniom drogę Polaków do niepodległości. Znalazły się w niej, obok występów przedstawicieli szkoły, wierszy patriotycznych Józefa Mączki, Heleny Bocheńskiej i treści związanych z powstaniami XIXw., I wojną światową, działalnością Józefa Piłsudskiego, również piosenki wykonywane przez Grzegorza Turnau’a – „Tutaj jestem”, Natalię Karpińską – „Ojczyzno Ma”, Jana Pietrzaka – „Żeby Polska była Polską”, KOMBI – „Jaki jest wolności smak” czy Jacka Wójcickiego „Miejcie nadzieję". Uczniowie oglądając prezentację mogli również zapoznać się z postaciami Ojców Niepodległości: Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Romanem Dmowskim, Wincentym Witosem i Wojciechem Korfantym. Krótka animacja „Historia Niepodległości Polski” przeprowadziła ich przez wydarzenia ostatnich kilku lat ze 123 letniej niewoli.

Uczniowie wzięli również udział w quizie „Czy znasz Polskę”, sprawdzając tym samym swoją wiedzę o znanych i tych mniej znanych ciekawych zakątkach naszego kraju. Na 226 odważnych, 16 uczniów odpowiedziało bezbłędnie, a najliczniej w quizie wzięła udział klasa 2iP, 3la, 4ai i 1L.

Zgodnie z tradycją, 10 listopada o godz. 11.11 klasy odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

Piosenkę „Tchnienie wolności” zaśpiewała Kornelia Ostrowska z klasy 3GS, natomiast recytację piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Kocham Cię Polsko” przedstawili uczniowie klasy 1P: Gabriela Filip, Matylda Głodowska, Maciej Olęcki. Utwór zmontował: Natan Durczak 1P oraz Karolina Juchta 3Lb i Dawid Frontczak- klasa 3K.

Podkłady muzyczne do recytacji przygotował Pan Bartek Kita, natomiast pomysłodawcą oraz opiekunką uczniów była Pani Jagoda Gmyrek. Prezentację przygotowała nauczycielka historii – Iwona Krauze.

Bardzo dziękujemy naszym uczniom za aktywny udział w obchodach Święta Niepodległości.