Technikum nr 3 z wizytą w Brukseli

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 22-24 listopada 2023 r. pani Agnieszka Jeromin - nauczyciel języka angielskiego, wicedyrektor ds. opiekuńczo – wychowawczych, a także Starsza Ambasador programu Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego(EPAS) – reprezentowała Technikum nr 3 w Malborku w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Zaproszenie na spotkanie, jako jedna z dwóch przedstawicielek naszego kraju, pani Agnieszka otrzymała z Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie w połowie września. Ideą wydarzenia pod nazwą ‘Bringing formal and non-formal educators together’ było spotkanie nauczycieli ze szkół średnich oraz edukatorów z organizacji pozarządowych zajmujących się na co dzień aktywną pracą z młodzieżą w zakresie edukacji europejskiej.

23 listopada, w parlamentarnej sali Yehudi Menuhina zebrało się łącznie stu uczestników reprezentujących wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Wielką Brytanię. Pomimo bardzo dużej liczby osób, organizatorzy przygotowali i poprowadzili spotkanie w taki sposób, aby każdy miał możliwość swobodnej wypowiedzi i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami - na forum publicznym, w mniejszych lub większych grupach dyskusyjnych czy w formie niewerbalnej z hasłami odpowiadającymi poszczególnym punktom programu. Podczas całego spotkania, również w trakcie przerw uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami w zakresie edukacji europejskiej młodzieży, zarówno w języku angielskim z przeróżnymi akcentami, jak i w języku migowym.

Jednym z elementów spotkania była prezentacja narzędzi, którymi można posłużyć się w codziennej pracy z młodzieżą – platformy SALTO z otwartymi zasobami dydaktycznymi i organizacyjnymi dla szkół i instytucji działających w ramach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, a także strony Learning Corner – kącika edukacyjnego z narzędziami do prowadzenia lekcji europejskich dla dzieci i młodzieży.

Punktem kulminacyjnym warsztatów było Centrum Projektowania Kampanii, czyli praca w otwartych grupach dyskusyjnych nad działaniami inspirującymi i zachęcającymi młodzież do udziału w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wyniku działań każdy mógł zebrać własny „bank pomysłów” realnych do wprowadzenia w środowisku lokalnym. Wspólnie z przedstawicielami Działu Wsparcia Strategicznego oraz Działu ds. Młodzieży Parlamentu Europejskiego, uczestnicy opracowali również szereg narzędzi dydaktycznych i pomocy do wykorzystania na lekcjach europejskich z uczniami.

Czym przejmujemy się najbardziej w Europie? Co sprowadziło nas do Brukseli? Z czego jesteśmy najbardziej dumni jako obywatele swojego kraju oraz członkowie Unii Europejskiej? Jaki jest nasz największy sukces w pracy z młodzieżą? – to tylko część pytań, na które edukatorzy z sektorów formalnych i nieformalnych odpowiadali podczas warsztatów. Bogate doświadczenia, różnorodny wachlarz działań oraz – niejednokrotnie zaskakujące – spostrzeżenia jakie uczestnicy mieli okazję wymienić na swój temat w otwartych, pełnych poszanowania dyskusjach w miłej atmosferze. Spotkanie w takim gronie otwiera umysł, poszerza horyzonty oraz daje motywację i siły do dalszego działania w codziennej pracy z młodzieżą, a – jak wiadomo – w Technikum nr 3 w Malborku zawsze stawiamy na edukację europejską na najwyższym poziomie.