Uczniowie Technikum nr 3 uczestnikami konferencji matematycznej w Gdyni

15 czerwca 2024 roku w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni odbyła się kolejna w tym roku szkolnym Pomorska Konferencja Regionalna pt. "KRÓLOWA NAUK kluczem do WSZECHŚWIATA" zorganizowana przez Koło Pomorskie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

W konferencji brali udział nauczyciele wraz z uczniami. Miło jest nam poinformować, że pomimo zbliżającego się końca roku szkolnego, w spotkaniu wzięli udział uczniowie Technikum nr 3 w Malborku :  Aleksander Jarkuszewicz, Ignacy Chrząstowski, Kamil Naciuk  uczniowie klasy 2iP, Amelia Głowińska  uczennica klasy 4G oraz Ania Paszelke uczennica z klasy 3iP.

Spotkanie rozpoczęli  prof. dr hab. ZDZISŁAW BRODECKI i mgr ADAM LABUHN wykładem inauguracyjnym "Wszechświat jest matematyczny". Podczas wykładu zaprezentowane zostały matematyczne odkrycia, które wpłynęły na kształt cywilizacji, przełomowe twierdzenia najgenialniejszych umysłów wszech czasów oraz intrygujące teorie i hipotezy, nieprzeniknione zagadki i zaskakujące paradoksy.

Jako kolejny swoje wystąpienie miał dr PAWEŁ WAWRZYNIAK , doktor nauk o bezpieczeństwie i wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni.  Tematem wykładu były kluczowe kompetencje dla konkurencyjnej gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. O wykorzystaniu metod obliczeniowych w grach komputerowych, symulacjach i wizualizacjach wygłosił wykład mgr Grzegorz Kowalczyk, dyplomowany inżynier, informatyk i technik elektronik, który specjalizuje się w problematyce integracji systemów, cyberbezpieczeństwa i informatyki śledczej. Druga część konferencji była przeprowadzona w formie warsztatów podczas których aktywny swój udział mieli Nasi uczniowie oraz Marlena Glosa, współorganizatorka tego wydarzenia. W temat warsztatów pt. "MATEMATYCZNE PRETEKSTY", czyli kształcenie umiejętności matematycznych NA KAŻDYM POZIOMIE oraz ich szczególna rola na MATURACH wprowadził nas mgr Marek Matejuk, pasjonat Matematycznych Pretekstów, jeden z prekursorów współczesnej edukacji matematycznej, autor książki “Matematyczne Preteksty. 50 zadań”; współautor dwudziestu podręczników (w tym - najlepszego podręcznika do matematyki w Europie), zeszytów ćwiczeń, zbiorów zadań i poradników metodycznych.

Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Z pewnością wiele inspirujących treści wzbogaci warsztat nauczycieli matematyki oraz zachęci uczniów do odkrywania matematyki każdego dnia.

Bardzo dziękuję uczniom Technikum nr 3 za udział w wykładach, warsztatach oraz za to, że sobotni czas poświęcili na poszerzanie i odkrywanie umiejętności matematycznych.

Marlena Glosa, nauczycielka matematyki.