Uczniowie Technikum nr 3 w kolejnym projekcie Erasmus+

22 kwietnia 2023 r. druga grupa uczniów Technikum nr 3 w Malborku rozpoczęła swoją przygodę na praktykach zawodowych w słonecznej Hiszpanii. Wyjazd drugiej grupy możliwy był dzięki projektowi nr 2021-1PL01-KA122 VET-000018498 „Europejskie kształcenie szansą na sukces” ” realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w Ramach Programu Erasmus +,Akcja 1-Mobilność edukacyjna. Projekt ten stworzony został przez Starostwo Powiatowe w Malborku.

Poniżej relacja uczestników po pierwszym tygodniu:

Jest nas 10, uczymy się w zawodach: technik ekonomista i technik logistyk. Mieszkamy w miejscowości Torremolinos, która położona jest na wybrzeżu Costa del Sol. Jest to miasto leżące zaledwie 12km od Malagi, gdzie część z nas dojeżdża, od poniedziałku do piątku, do firm, w których pracujemy na równi z hiszpańskimi kolegami. Natomiast pozostała część z nas, praktyki realizuje w Torremolinos.

Po pierwszym tygodniu , zgodnie stwierdzamy, że było warto starać się, aby tu być. Dzięki temu poprawiamy swoje umiejętności językowe, a także uczymy się samodzielności i odpowiedzialności.

Jednak nie samą pracą żyje człowiek

Mieliśmy okazję, dobrze przez te kilka dni, poznać okolicę, w której położony jest hotel, gdzie mieszkamy, a także pozostałą część miasteczka.  Oprócz tego odwiedziliśmy stolicę Andaluzji- Malagę, gdzie poznaliśmy historię budowy tutejszego centrum, historię hiszpańskiej flagi i Konstytucji. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Maladze, w których każdy przybywający do miasta powinien być, a należą do nich m.in.:

• Plac Konstytucji
  • Teatr Rzymski (zbudowany w I wieku p.n.e.)
  • a także punkt widokowy położony w drodze do zamku Giblarfaro, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Podziwialiśmy m.in. nadmorskie wybrzeże i charakterystyczny okrągły budynek Plaza de Toros de Le Malagueta, czyli słynną arenę byków.

Jak wiadomo „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, więc jeszcze do Malagi wrócimy, aby kontynuować jej poznawanie.

Odwiedziliśmy także miejscowość Fuengirola, słynącą z pięknych, piaszczystych plaż, szkół jeździeckich, pól golfowych i... z polskiego historycznego akcentu.

To właśnie tu odbyła się w 1810 roku słynna bitwa, w której brały udział siły polskie walczące dzielnie przeciwko wojskom hiszpańsko-brytyjskim.

Udaliśmy się także do Zamku Sohail (Catillo Sohail) zbudowanego przez Fenicjan, a także spacerowaliśmy po klimatycznej starówce pełnej lokalnego charakteru i uroku, smakując tubylczych słodkości.

Po wyczerpującej pracy i zwiedzaniu relaksujemy się, spędzając wspólnie czas w hotelowym basenie, grając w piłkę, bilarda czy tenisa stołowego.

Nie zabrakło także wspólnych chwil na lepsze poznanie się i zacieśnienie nowych przyjaźni.

Czekamy z niecierpliwością na kolejny tydzień, bo zapowiada się również ciekawie i ekscytująco!

Pozdrawiamy całą społeczność szkolną , wszystkich słuchaczy ,czytelników i przesyłamy trochę słońca!

Agata, Michalina, Dominika, Jakub, Andrzej, Nikodem, Oliwia, Robert, Jakub i Agata oraz opiekun grupy: p. Katarzyna Matejuk