Uczniowie Technikum nr 3 w Porcie Lotniczym

W dniu 16.03.2023r. uczniowie klas logistycznych kl. 4Lp i kl.3L z Technikum nr 3 w Malborku uczestniczyli w wycieczce do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - Rębiechowie.

Liczba odprawianych pasażerów klasyfikuje port lotniczy w Gdańsku jako port lotniczy regionalny główny i jest to obecnie 3. polski port lotniczy za warszawskim lotniskiem Chopina oraz krakowskimi Balicami.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wykładu i prezentacji w Placówce Straży Granicznej w Gdańsku. Zapoznano nas ze strukturą i zadaniami PSG w Gdańsku, naborem do służby, wymaganiami i preferencjami w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

Następnie Panie funkcjonariuszki, które oprowadziły nas po porcie, dołożyły wszelkich starań, aby wycieczka była wydarzeniem naprawdę ciekawym i niezapomnianym.

Uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania terminalu pasażerskiego oraz osobami tam pracującymi.

Na początku zostały omówione zasady poruszania i zachowania się na lotnisku. Nauczyciele po okazaniu dowodu osobistego, otrzymali specjalne identyfikatory. Zwiedzanie portu zaczęło się od odprawy celnej w Bramie Głównej. Zobaczyliśmy stanowisko kontroli paszportowej od środka - funkcjonariusze weryfikowali  tu legalność dokumentów. Przeszliśmy przez punkt kontroli bezpieczeństwa i bagażu podręcznego - pracownik SOL skanował bagaż podręczny i sprawdzał, czy pasażer nie posiada przy sobie niebezpiecznych przedmiotów. Do kontroli manualnej można zostać wylosowanym lub wskazanym przez pracownika SOL.

Zobaczyliśmy też punkt kontroli dostaw - tutaj kontrolę przechodzą towary przeznaczone do strefy zastrzeżonej, w tym do sklepów wolnocłowych.

Również mogliśmy zobaczyć sprzęt wykorzystywany w służbie, wspomagający kontrolę graniczną, tj. robot pirotechniczny, kombinezon EOD-9. Sprzęt wykorzystywany jest przy rozpoznawaniu i neutralizowaniu potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów np. walizek, toreb, pozostawionych w strefie portu lotniczego oraz podczas kontroli samolotów. Przyczynia się on do poprawy bezpieczeństwa na lotnisku,

Zobaczyliśmy nową odprawę graniczną - bramki ABC do automatycznych odpraw granicznych, które ułatwiają wykonywanie procedur, pomagają w wykrywaniu podrobionych dokumentów, dzięki którym podróżujący samodzielnie dokonują odprawy bez udziału funkcjonariusza Straży Granicznej.

O tym jak wygląda praca psów na lotnisku, opowiadał funkcjonariusz, który był ze swoim  czworonożnym pracownikiem - psem tropiącym narkotyki, broń i materiały wybuchowe. Podczas codziennej służby pies wykorzystuje swój fenomenalny węch. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda szkolenie psów służbowych.

Mogliśmy zaobserwować jak pracują ,,soliści” na lotnisku, czyli straż graniczna w cywilnym wydaniu. Sprawdzają też przepustki osobom, przebywającym na terenie lotniska. Pracownicy SOL pełnią patrole we wszystkich terminalach. Pilnują porządku na terenie całego portu lotniczego. SOL posiada też patrole zmotoryzowane. Funkcjonariusze pilnują też wyjścia ze strefy przylotów, czyli granicy strefy bezpieczeństwa i strefy dozwolonej.

Zwiedzanie zakończyliśmy w ogólnodostępnej, olbrzymiej hali odpraw. Tu też mnóstwo ciekawych rzeczy: wielkie tablice informacyjne z godzinami odlotów samolotów, podwieszone komputery wyświetlające procedury i regulaminy obowiązujące podróżnych, toalety, sklepiki z wszystkimi potrzebnymi rzeczami, restauracja i bary. Wszędzie czysto, jasno i przyjemnie.

Wycieczka dostarczyła uczniom wiele nowych przeżyć.
Dowiedzieliśmy się  jak funkcjonuje port lotniczy, wzbogaciliśmy wiedzę teoretyczną o praktyczną. Zajrzeliśmy w miejsc, do których w czasie zwykłej podróży nie ma dostępu żaden pasażer. Wycieczka była niezapomnianą przygodą, a dla większości uczniów pierwszym pobytem na lotnisku.