Uczniowie z SOSW w Malborku odwiedzili Warszawę w ramach „Poznaj Polskę”

W dniach 31.05-01.06 uczniowie klas IV,V, VI, VII SP oraz I i II SB odwiedzili stolicę w ramach programu edukacyjnego realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ,,Poznaj Polskę".

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie im procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Program pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki tworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Wycieczka do Warszawy była niezwykle udana i pełna atrakcji. Miasto zaoferowało nam bogatą historię, fascynującą architekturę i ciekawą kulturę. Odwiedziliśmy Żelazową Wolę, w której znajduje się odrestaurowany i przekształcony w muzeum dom narodzin Fryderyka Chopina. Zwiedziliśmy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w którym mieliśmy okazję podziwiać autentyczne dokumenty, rękopisy, pamiątki oraz instrumenty muzyczne, które należały do samego Chopina. Jednym z najważniejszych punktów wizyty w muzeum okazała się sala koncertowa, gdzie mogliśmy wysłuchać nagrań dzieł kompozytora i doświadczyć jego muzyki w wyjątkowym otoczeniu. Kolejnym wzruszającym, jak i pouczającym  punktem wycieczki był Cmentarz Powązkowski, czyli miejsce pochówku, pełne znakomitych osobowości, związanych z historią, kulturą i sztuką, gdzie odwiedziliśmy grób patronki naszej szkoły Marii Grzegorzewskiej.  Wyjątkowe okazało się także dla uczniów Stare Miasto, które jest wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, jak i spacer po ogrodach Łazienek Królewskich, gdzie podziwialiśmy piękno pałaców, fontann, oranżerii. Podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik dzięki interaktywnym ekspozycjom samodzielnie poznawaliśmy tajemnice fizyki, chemii, biologii, astronomii i wielu innych dziedzin nauki.