Wielki Test Wiedzy o Metropolii w nowej formule już za trzy tygodnie

Zamiast dotychczasowej formy testu - quiz; nie tylko rywalizacja indywidualna, lecz przede wszystkim grupowa; nie 60, jak dotychczas, a 45 pytań. O czym mowa? O Wielkim Teście Wiedzy o Metropolii, który w tym roku pod nową nazwą Quiz Wiedzy o Metropolii zmienia również dotychczasową formułę. Pasjonaci Pomorza sprawdzą swoją wiedzę już w piątek 27 września.

Wielki Test Wiedzy o Metropolii, organizowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej, już na dobre wpisał się we wrześniowy kalendarz metropolitalnych wydarzeń. W poprzednich odsłonach Testu swoją wiedzę o metropolii sprawdziło łącznie kilkaset osób, które zmagały się z pytaniami o różnym stopniu trudności. Odpowiedź na każde z nich wymagała sporej wiedzy z różnych dziedzin. Nie odstraszało to jednak chętnych, lecz stanowiło wyzwanie, któremu z roku na rok usiłowała sprostać coraz większa grupa zawodników.

- Wielki Test Wiedzy o Metropolii to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga  pasjonatów Pomorza, interesujących się tym, co dzieje się na terenie naszej metropolii, historią miast, ludzi, wydarzeniami, które kreują naszą metropolitalną codzienność - mówi Michał Glaser, prezes OMGGS. - W tym roku uczestnicy, którzy zechcą sprawdzić swoją wiedzę i powalczyć o atrakcyjne nagrody, spotkają się w nowym miejscu, na trochę innych zasadach niż dotychczas. Jedno się nie zmienia: dobra zabawa, frajda, zdrowa rywalizacja i ogromna przyjemność przebywania z ludźmi, którzy żywo interesują się miejscem, w którym mieszkają - dodaje Michał Glaser.

Pytania, które pojawią się w tegorocznym quizie, mogą zaskoczyć. W poprzednich czterech edycjach zawodnicy musieli wskazać m.in. dworzec kolejowy Metropolii, którego replika istnieje w Japonii, odpowiedzieć na pytanie, jaką nazwę nosiło Władysławowo przez pierwsze 50 lat XX wieku, ile waży największa bryła bursztynu na świecie, która znajduje się w gdańskim Muzeum Bursztynu, czy gdzie znajduje się wielkie pole tulipanów w Metropolii. Nie zabrakło pytań o dokonania sportowe mieszkańców Pomorza czy liczby, związane choćby z długością słynnego falowca na gdańskim Przymorzu.

- Zachęcamy do zgłoszeń grupy znajomych, przyjaciół, sąsiadów czy rodzin, by frajda z zabawy była jeszcze bardziej pasjonująca. Quiz przypomina nieco teleturniej wiedzy, podczas którego prowadzący zadaje pytania, natomiast zespoły siedzące przy różnych stolikach udzielają odpowiedzi na specjalnych kartach - mówi  Michał Glaser. - Członkowie drużyn mogą ze sobą rozmawiać, ale nie jest dozwolone używanie telefonów, tabletów ani żadnych innych pomocy z zewnątrz. Chodzi o sprawdzenie rzeczywistej wiedzy i jak najlepsze wykorzystanie mocnych stron osób wchodzących w skład zespołu - podkreśla prezes OMGGS.

Tegoroczny quiz będzie składał się z 45 pytań podzielonych na 9 kategorii. Nie zabraknie zagadnień związanych z historią, sportem, ciekawostek metropolitalnych, ale też pytań muzycznych i filmowych. Stopień trudności pytań będzie zróżnicowany, a całość wydarzenia przewidziana jest na dwie godziny, łącznie z ogłoszeniem laureatów. Wśród tegorocznych nagród znajdą się m.in. abonamenty MEVO, voucher na weekendowy pobyt w hotelu i spa, vouchery do restauracji  i bilety do metropolitalnych instytucji kultury.

Czas na zapisy - do 20 września

Quiz wiedzy o Metropolii odbędzie się w piątek 27 września o godz. 18.00 w nowej lokalizacji, jaką jest klub Stary Maneż w Gdańsku (tydzień wcześniej, bo 20 września, zamyka się lista uczestników). Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. To popularny klub koncertowy, mieszczący się w odrestaurowanej ujeżdżalni koni Czarnych Huzarów, elitarnej jednostki pruskiego wojska stacjonującego na terenie obecnego osiedla Garnizon. Aby wziąć udział w zabawie należy wypełnić elektroniczny formularz dostępny pod adresem: www.trojmiasto.wyborcza.pl/quiz

Organizatorem Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot są: “Gazeta Wyborcza Trójmiasto" oraz stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, natomiast partnerzy to: Gdańsk oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.