Przejdź do treści

Aktualności - Powiat Malborski

Herb powiatu

Starostwo Powiatowe w Malborku

tło

Dystrybucja jodku potasu

Informacja Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o dystrybucji jodku potasu.

  

Szanowni mieszkańcy Powiatu Malborskiego

Tabletki z jodkiem potasu są dystrybuowane do samorządów w całej Polsce w związku z działaniami zbrojnymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, na wypadek awarii lub celowego zniszczenia elektrowni przez Rosjan.

Jeśli wystąpi zagrożenie, tabletki będą przekazywane mieszkańcom i wszystkim, którzy zgłoszą się po nie do punktów, a którzy są wskazani do ich zażycia. Wojewoda przekonuje, że dawek dla nikogo nie zabraknie (w razie potrzeby braki będą uzupełniane).

Punkty wydawania tabletek jodku potasu na terenie poszczególnych miast i gmin z terenu Powiatu Malborskiego

Tabletkę z jodkiem potasu należy przyjąć w przedziale czasowym od 24 godzin przed skażeniem do 8 godzin po skażeniu. Najlepszy czas to jednak do 2 godzin po skażeniu.

Jak wyjaśniają konsultanci w dziedzinie endokrynologii, tabletki powinny przyjmować w razie skażenia radioaktywnego przede wszystkim: kobiety w ciąży, dzieci, nastolatkowie i dorośli do 60. roku życia. - Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinni przyjąć 2 tabletki, czyli 100 mg jodu. Dzieci między 3. a 12. rokiem życia powinny przyjąć jedną tabletkę, czyli 50 mg jodu, noworodki jedną czwartą tabletki, a kobiety w ciąży i karmiące dwie tabletki. 

Tabletki, ze względu na stan zdrowia, nie są zalecane osobom powyżej 60. roku życia, a także nie mogą ich przyjmować osoby uczulone na jodek potasu, osoby z nadczynnością tarczycy, zaburzeniem naczyń krwionośnych czy chorobami autoimmunologicznymi. - Tabletki z jodkiem potasu nasycają tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu w organizmie - wyjaśniają konsultanci w dziedzinie endokrynologii. 

W sytuacji pojawienia się zagrożenia skażeniem informować będą o tym służby, a lista punktów, gdzie dostępny będzie jodek potasu na terenie konkretnej gminy czy miasta, będzie ogłaszana w internecie na stronach urzędów miast i gmin.

Tabletki z jodkiem potasu:

  • sól potasowa kwasu jodowodorowego - nieorganiczny związek chemiczny
  • preparat podany w odpowiedniej dawce i we właściwym czasie, blokuje tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnego jodu-131, który może powodować raka tarczycy. Tarczyca, już wysycona jodkiem potasu, nie ma miejsca na wchłonięcie radioaktywnego jodu.
  • tabletki z jodkiem potasu chronią tylko przed radioaktywnym jodem, który może trafić do atmosfery w momencie katastrofy nuklearnej. Nie chronią przed innymi rodzajami promieniowania. Jednocześnie jodek potasu chroni tylko przed możliwością wystąpienia raka tarczycy - nie chroni przed innymi nowotworami, które mogą się rozwinąć w wyniku napromienienia
  • tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można tylko sobie zaszkodzić
  • dawkowanie jodku potasu jest zależne od wieku. Szczególnie narażone na zachorowanie na raka tarczycy z powodu masowego uwalniania promieniotwórczego jodu są dzieci i młodzież do lat 15
  • stosowanie jodku potasu dotyczy przede wszystkim osób młodych. Przyjęta granica wiekowa wynosi ok. 60 lat. U osób starszych ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe niż zachorowalność na nowotwór tarczycy.

Materiały do pobrania:

 


Punkty wydawania tabletek jodku potasu na terenie poszczególnych miast i gmin z terenu Powiatu Malborskiego:

Gmina Miłoradz:

 http://www.miloradz.malbork.pl/aktualnosc-207-wykaz_punktow_wydawania_tabletek.html

Gmina Malbork

 https://www.gmina.malbork.pl/2-uncategorised/610-informacja-dla-mieszkancow-dot-tabletek-zawierajacej-jodek-potasu

Gmina Stare Pole

 http://www.starepole.pl/aktualnosc-1745-profilaktyka_jodowa.html

Punkty wydawania tabletek dla Gminy Stare Pole:

  • Szkoła Podstawowa w Starym Polu ul. Bema 6 82-220 Stare Pole tel: 55 271 35 46
  • Przedszkole w Starym Polu ul. Marynarki Wojennej 22 tel: 55 271 3098 ; kom. 502 282 468;
  • Przychodnia Stare Pole ul. Marynarki Wojennej 6 tel: 602 453 168

Gmina Lichnowy

 https://www.lichnowy.pl/asp/jodek-potasu-szczegoly-ewentualnej-dystrybucji,409,artykul,1,226

Miasto i Gmina Nowy Staw

 Urząd Miejski w Nowym Stawie - Informacja dla mieszkańców dot. tabletek zawierających jodek potasu (nowystaw.pl)

Miasto Malbork

 https://82-200.pl/6807,Jodek-potasu-Szczegoly-ewentualnej-dystrybucji.html

 

Link do strony Misto Malbork
Tło

Powiat Malborski